گردشگری در گیلان -


گردشگری در گیلان

تاریخ ارسال : ۲۰ تیر, ۱۳۹۳ | طبقه بندی : گردشگری
شما اینجا هستید :
خانه » گردشگری » گردشگری در گیلان

در این روزهای گرم تابستان و تعطیلات تابستانی ی مسافرت روحیه همه عوض میکنه اگه قصد مسافرت دارید گیلان جز برنامه شما قرار گیرید زیرا گیلان سرزمین رودها، جنگل‌ها، کوه‌های شگفت‌انگیز، چشم اندازهای رویایی،‌ سواحل زیبا، کشت زارهای با برکت و مردمانی مهربان، آرام و صبور در کنار دریای نیل گون مازندران است که همواره دربرگیرنده ی مسافران و گردشگران بی شمار داخلی و خارجی است. کناره‌های دریای خزر در این منطقه با وجود جنگل‌های انبوه، دامنه‌های البرز، قله‌های سر به فلک کشیده پوشیده از برف و باغ‌های مرکبات، شالی‌زارها و کشت‌زارهای سرسبز، جلوه‌های شگفت‌انگیزی را پدید آورده‌اند، کناره‌های دریا از لحاظ نوع ساحل، دارای قابلیتی شگرف برای بهره‌برداری گردشگری‌اند و یکی از کم‌نظیرترین ساحل‌ها به شمار می‌روند.

در استان گیلان، اقوام مختلفی زندگی می کردند که امروزه بر اثر عوامل طبیعی، تاریخی و سیاسی و مهاجرتها و ارتباطات وسیع قرن اخیر بین این استان با سایر نقاط کشور ، اثر چندانی از آن اقوام مشاهده نمی شود. این اقوام عبارتند از:

۱- گیل
۲- دیلم
۳- کادوسها
۴- مادها
۵- کاسها (کاسپین ها)
۶- دوربیکها

ـ نام دریای خزر که در زبان انگلیسی ، کاسپین نامیده می شود از نام قوم کاسپین گرفته شده است.
ـ چون دوربیکها در حوالی درفک کوه زندگی می کردند نام قله درفک از نام این قوم، گرفته شده است.
– نژادها و تیره هایی که هم اکنون در گیلان زندگی می کنند شامل گیلکها، تالشی ها، کردها، ترکها، ارامنه و مازندرانی ها هستند .

گویشها و لهجه های محلی
۱- گیلکی
۲- تالشی

گیلکی :
از زبانهای ایرانی و یکی از شعب زبان پهلوی است که در واقع به عنوان زبان مادری مردم گیلان محسوب می گردد. گیلکی خود به چند شاخه تقسیم می شود که هرچه به طرف شرق و جنوب استان گیلان پیش برویم گویشها با یکدیگر اندکی اختلاف پیدا می کنند . شمار مردم گیلکی زبان در گیلان ، بیشتر از یک میلیون نفر است اما اغلب فارسی را نیز می دانند .
تالشی :
در قسمت غرب و شمال غرب استان به ویژه واقع در مرز ایران و جمهوری آذربایجان ، عده ای به این زبان تکلم می کنند. این زبان از جمله زبانهای شمال غربی ایران است که در زمانهای قبل (تا حدود قرن ۱۰ هجری قمری) در سرزمین آذربایجان رایج بوده و از آن پس، جای خود را به یکی از گویشهای ترکی داده است .
از زبانهای مهم دیگر استان گیلان ، زبان دیلمی را می توان نام برد که با گویش گیلکی تفاوتهای اساسی دارد .
جاذبه های گردشگری گیلان

آئین ها و مراسمی که در طول زندگی یک فرد ، در گردش یک سال قمری و شمسی  در رابطه با فعالیت های تولیدی و معیشتی انجام می شود . همچون آیین ازدواج ، مراسم ماه محرم و صفر ، نوروز و مراسم آن وهمیاریها و …..

بازیها و ورزشهای محلی مانند : بازی آهو چره (شرق گیلان) ، بند بازی (لافند بازی) ، آیینه تکم ، کشتی گیله مردی ، مسابقات اسب سواری زنان , ….

غذاهای محلی و بومی مانند : باقالاقاتق ، میرزاقاسمی ، فسنجان محلی با گوشت مرغابی و خوتکا ، پلو کباب به همراه باقالای خشک خیسانده شده و پیاز و اشپل خام (خاویار شور شده ماهی سفید ) ، مرغ ترش ، شش انداز انار بیج ، ترش کباب و …

موسیقی سنتی در نقاط مختلف گیلان چه از نظر تنوع آوازها ، و به لحاظ  خصوصیات ملودی و ریتم از سبک های مختلفی پیروی می کند.

پوشش مردم گیلان نیز همانند سایر جاذبه ها در مناطق مختلف استان متفاوت است.

هنرها و صنایع دستی

– چارق (چموش دوزی)
– چادر شب بافی
– نازک کاری و خراطی چوب
– گلیم بافی
– سفالگری و سرامیک سازی
– نمد مالی
– بامبو بافی
– قلاب دوزی ابریشم بر روی ماهوت
– تولیدات دستبافت پشمی
– تولیدات  عروسک کاموایی
– مروار بافی
– تولیدات تکه دوزی
– مکرومه بافی
– عروسک سازی پارچه ای
– قالی بافی
– تولید تابلوهای نقاشی مینیاتور و معرق
– مجسمه سازی
– حصیر بافی
– شال بافی

http://www.gardeshgarha.com/iran-tourism

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت