کمر درد در خانمها -


کمر درد در خانمها

تاریخ ارسال : ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۱ | طبقه بندی : سلامت و پزشکی
شما اینجا هستید :
خانه » سلامت و پزشکی » کمر درد در خانمها

یک متخصص طب کار گفت: زنان خانه‌دار برای جلوگیری از آسیب‌ به کمر از ایستادن‌های طولانی‌مدت پرهیز کنند و اگر مجبورند ایستاده کار کنند بهتر است یکی از پاهای خود را روی چهارپایه کوچکی قرار دهند و چند دقیقه به چند دقیقه پا را تعویض کنند.

یاسر لبافی‌نژاد  اظهار داشت: از مهمترین توصیه‌ها به زنان خانه‌دار اجتناب از حرکات تکراری مانند رنده‌کردن‌های طولانی‌مدت، خردکردن سبزی در طولانی‌مدت، قالیبافی و کارهای دیگر است که باید تا حد امکان از این حرکات پرهیز کنند و بین آنها نرمش‌های خاصی انجام دهند تا آسیب کمتری به مچ، گردن و کمر آنها وارد شود.

وی افزود: وسایلی که زنان خانه‌دار می‌خرند باید تا حد امکان ارگونومیک ( استاندارد و منطبق با شرایط فیزیکی مصرف کننده) باشد مثلاً اگر جارویی می‌خرند باید سعی دسته جارو بلند باشد تا مجبور نشوند برای جارو کردن کمر خود را خم کنند و ابزاری مانند کفگیر و قاشق لبه‌های تیزی نداشته و سبک باشد.

این متخصص طب کار تصریح کرد: وسایل آشپزخانه مانند نمک و روغن باید در ظروف سبک نگهداری شوند تا مجبور نباشند وسایل سنگین را بلند کنند و همچنین وضعیت‌های نامناسب مانند خم‌شدن کمر در طولانی‌مدت نداشته باشند.

لبافی‌نژاد با بیان اینکه وضعیت‌های تکراری و طولانی‌مدت برای کمر، مچ و گردن موجب آسیب‌های مکانیکی می‌شود گفت: توصیه می‌شود زنان خانه‌دار گردش مچ و چرخش کمر تا حد امکان هنگام انجام کارهای روزانه خود نداشته باشند و به خصوص از چمپاتمه‌زدن هنگامی که می‌خواهند زمین را تمیز کنند خودداری کنند. همچنین برنامه‌ریزی کنند که کارهای روزانه را در فواصل زمانی انجام دهند و همه آنها را پشت سر هم انجام ندهند.

وی با بیان اینکه بهتر است کارهای سبک در بین کارهای سنگین قرار گیرد خاطرنشان کرد:‌ زنان خانه‌دار سعی کنند در آشپزخانه از صندلی مناسب و سبک استفاده کنند تا مجبور نشوند تمام کارها را ایستاده انجام دهند. همچنین اگر مجبورند ایستاده کارهای خود را انجام دهند بهتر است یکی از پاهای خود را روی چهارپایه کوچکی قرار دهند و چند دقیقه به چند دقیقه پا را تعویض کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: سطح کار زنان خانه‌دار در آشپزخانه نباید طوری باشد که مجبور شوند سر، گردن و کمر خود را خم کنند و بهتر است سطح کارشان بین کمر و شانه باشد. به عنوان مثال اگر قرار است پرده‌ای نصب کنند بهتر است از نردبان استفاده کنند که مجبور نشوند دست را بالاتر از شانه ببرند و سطح کار پایین‌تر از کمر هم نباشد که مجبور به خم‌شدن شوند.

وی اضافه کرد: سعی شود وسایل سنگین در طبقات پایین و وسایل سبک در طبقات بالا قرار گیرد و آن چیزهایی که نیروی بیشتری نیاز دارند نزدیک‌تر و در ارتفاع بین شانه و کمر قرار گیرد.

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت