چرا شب‌ها سرفه می کنیم؟ -


چرا شب‌ها سرفه می کنیم؟

تاریخ ارسال : ۲۲ شهریور, ۱۳۹۲ | طبقه بندی : سلامت و پزشکی
شما اینجا هستید :
خانه » سلامت و پزشکی » چرا شب‌ها سرفه می کنیم؟

سرفه یک واکنش دفاعی بدن نسبت به تحریکی در ناحیه حنجره، نای و تا حدودی ریه است و ممکن است این سرفه ها ناشی از جسم خارجی نباشد.

باشگاه خبرنگاران، یکی از مشکلاتی که شب ها ممکن است سراغ هر کسی بیاید سرفه های شبانگاهی است. بسیاری از ما این مشکل را داشته ایم اما شاید دلیل اصلی به وجود آمدن آن را نمی دانید.

*سرفه حساسیتی نسبت به محل خواب و وجود جسم محرک در محیط خواب بیمار از جمله بالشت، پتو و یا وسایل داخل اتاق است که می تواند محرکی برای سرفه های شبانه باشد.

* گاهی سرفه های شبانه می تواند مربوط به برگشت اسید از معده به دهان باشد که منجر به تحریک حنجره و ایجاد سرفه های شبانه می شود و گاهی ترشحات پشت حلق و قسمت خلفی بینی به ناحیه حنجره بیمار می تواند موجب سرفه های شبانه شود.

* افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند دچار سرفه های شبانه می شوند و این بیماری دلیلی برای بروز سرفه های شبانه است و گاهی مصرف برخی داروها از جمله داروهای فشارخون می تواند تحریک سرفه ای ایجاد کند و بیمار دچار سرفه های خشک و ناخودآگاه شود.

* آلودگی هوای محیط و گرد و غبار و ریزگردها که در برخی مناطق بخصوص مناطق غربی کشور بیشتر است عاملی برای سرفه های شبانه است.

* در برخی موارد بیماری های ویروسی خاص عاملی برای سرفه های شبانه هستند بخصوص در کسانی که برای مدتی به مناطق پرجمعیت مسافرت می کنند مثل شهرهای زیارتی در این صورت فرد تا مدتی دچار سرفه های تحریکی شبانه می شود.

* گاهی سرفه های ناخودآگاه ممکن است علت خاصی داشته باشد که نشان دهنده برخی بیماری های خطرناک باشد که می تواند به دلیل فشار خارج از سیستم تنفسی باشد و یا توده ای داخل سیستم تنفسی منجر به بروز سرفه های شبانه باشد.

* در صورتی که سرفه های شبانه بیش از ۲ تا ۳ هفته طول بکشد بایستی به پزشک مراجعه شود تا با بررسی های انجام شده و معاینه ریه و عکسبرداری در صورت لزوم علت مشخص شود.

مطالب مرتبط

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت