واجدان شرایط مسکن مهر ؛ مردان مجرد بالای 35 سال -


واجدان شرایط مسکن مهر ؛ مردان مجرد بالای ۳۵ سال

تاریخ ارسال : ۱۲ مهر, ۱۳۹۰ | طبقه بندی : خبرها
شما اینجا هستید :
خانه » خبرها » واجدان شرایط مسکن مهر ؛ مردان مجرد بالای ۳۵ سال

پس از چند سال از آغاز طرح مسکن مهر، دوباره گروه دیگری از مجردها به جرگه مجردهای واجد شرایط برای دریافت مسکن مهر پیوسته اند : مردان مجرد بالای ۳۵ سال .

معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه با رادیو گفتگو افزود: اولویت بعدی مسکن مهر مجردها هستند .

به گفته نورصالحی ، فعلا فقط مجردهای بالای ۳۵ سال که خودسرپرست هستند ، می توانند در مسکن مهر ثبت نام کنند .

از آنجا که ظاهرا در گذشته دختران مجرد بالای ۳۵ سال سرپرست خانوار می توانستند از تسهیلات مسکن مهر بهره مند شوند ، بنابراین کسانی که به تازگی به عنوان جامعه مجردان در زمره واجدان شرایط قرار گرفته اند ، مردان مجرد بالای ۳۵ سال هستند .

۴ شرط تأهل ، سکونت ۵ ساله در محل ، نداشتن منزل مسکونی یا زمین شخصی و همچنین استفاده نکردن از امکانات مسکن دولتی و وام یارانه ای تعیین کننده رسمی واجدان شرایط دریافت مسکن به شمار می آیند .

با وجود این ، در سال ۸۶ که نخستین سال معرفی مسکن مهر بود ، شرط تاهل برای برخی متقاضیان برداشته شد :

• نخبگان علمی مجردی که از سازمان نخبگان ملی کشور دارای معرفی نامه باشند

• دختران مجردی که حداقل سن آنها ۳۵ سال بوده و خود سرپرست خانواده باشند . ( با وجود این ، چندی قبل برخی سایت های خبری اعلام کردند ، زنان متاهلی که برای مسکن مهر ثبت نام کرده اند ، نمی توانند سند مالکیت دریافت کنند و آنها که تا پیش از این دریافت کرده اند ، باید سند را به نام شوهران خود تغییر دهند ، تغییری که به گفته معاون عمرانی استانداری تهران ، بر طرف شد . )

• افراد مجرد بالای ۲۰ سال دچار معلولیت جسمی .

حال به تازگی بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی ، گستره مجردان واجد شرایط فراخ تر شده و مردان بالای ۳۵ ساله نیز به این طبقه بندی اضافه شده اند .

مسکن مهر و فراز و نشیب های آن

معاون وزیر مسکن و شهرسازی می گوید در سال ۹۲ ، هیچ ایرانی بدون خانه نخواهد بود و پایگاه اینترنتی مسکن مهر با پایان دولت دهم ، بسته نخواهد شد .

صرف نظر از مثبت یا منفی بودن نتایج این وعده دولت ، فراز و نشیب هایی که در راه ساخت و تحویل مناسب و به موقع واحدهای آپارتمانی به چشم می خورد ، تحقق این وعده را با چالش هایی رو به رو کرده است .

دولت وعده داده بود در ابتدای مهر امسال (۱۳۹۰) ، ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را افتتاح کند ، اما این رقم به ۱۸۰ هزار کاهش یافت . با وجود این ، تعداد کاهش یافته هم هنوز به طور کامل تکمیل نشده است .

افزون بر این ، نبود همه جانبه نگری در طرح مسکن مهر و مغفول ماندن برخی جوانب فنی ، جامعه شناختی و روان شناختی در ساخت ساختمان های مزبور ، توجه صرف به رفع نیاز یکی از دهک های پائین جامعه در ساخت و ساز ، و احتمال بروز ناهماهنگی بین عرضه و تقاضا ، در این طرح به چشم می خورد .

همچنین، برخی واحدهای در حال ساخت که تا به حال تحویل شده اند ، به مشکلات افتتاح پیش از موعد دچارند . مشکلاتی از جمله وصل نبودن آب ، برق و گاز در برخی واحدها، ضعف خدمات شهری شامل فضای سبز و روشنایی کامل، دور بودن واحدهای مسکونی از مراکز تجاری و آموزشی و غیره نیز دیده می شود .

افزون بر این ، خانواده هایی که مسکن مهر خود را تحویل گرفته اند، هنوز مدارکی دال بر ریز هزینه ها و قیمت تمام شده طرح دریافت نکرده اند و اگرچه در گفتگو با وزیر مسکن قرار بر این شد صورت حساب هزینه ها به متقاضیان ارائه شود، اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

مسکن مهر و چیستی آن

طرح مسکن مهر از سال ۸۶ با هدف ” سامان دهی بازار ” به علت افزایش روزانه قیمت مسکن در آن روزها و “پاسخ به نیاز متقاضیان و خارج کردن زمین و مسکن از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی” آغاز شد .

مبنای اصلی مسکن مهر بر این امر مبتنی است که ارزش زمین، بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده مسکن را به خود اختصاص می دهد . این سهم در کل کشور در دوره ۳۵ ساله برابر ۴۰ درصد و در دهه اخیر برابر ۴۵ درصد بوده است . در استان تهران ، این سهم به حدود ۶۰ درصد بالغ می شود .

بنابراین با حذف یا کاهش ارزش زمین از هزینه تمام شده مسکن، می توان تا حدود زیادی هزینه مسکن را کاهش داد . بر این اساس ، طرح مسکن مهر بر اجاره بلندمدت زمین جهت ساخت مسکن مبتنی است .

به گفته مدیر کل مسکن و شهرسازی استان تهران ، قیمت واگذاری هر متر واحد مسکونی در سال ۹۰ ، ۳۰۰ هزار تومان است که در صورت داشتن آسانسور ، این مبلغ به ۳۱۰ هزار تومان افزایش می یابد . با وجود این ، ۳ درصد افزایش قیمت برای حمایت از صنعتی سازی پیش بینی شده است .

برچسب ها : ,
مطالب مرتبط

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت