مجید صالحی به ته خط رسید -


مجید صالحی به ته خط رسید

تاریخ ارسال : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۳ | طبقه بندی : سینما
شما اینجا هستید :
خانه » سینما » مجید صالحی به ته خط رسید

مجید صالحی

داستان «ته خط» چیست؟

فیلم «ته خط» پنج شخصیت اصلی دارد که در یک زمان واحد، سه داستان موازی را پیش میبرند.«معین» و «فرناز» با بازی مجید صالحی و لیندا کیانی، یحیی و معصومه با بازی سیروس همتی و نازنین کریمی و رسول با بازی عارف لرستانی، شخصیتهای این سه داستان هستند و نهایتا سرنوشت‌هایشان، در یک اتفاق واحد  بهم گره میخورد. داستان فیلم براساس فیلمنامه‌ای از امیر عربی، از داستان یحیی و معصومه شروع می شود. آن ها که شرف ازدواج هستند بعد از مدت ها در یکی از کوچه پس کوچه های جنوب شهر منزلی را اجاره می کنند، در روزی که آن ها در حال راست و ریس کردن خانه یشان هستند، چند خیابان آن طرف تر سه جوان به سرکردگی معین راشد دست به سرقت از یک بانک می زنند و …

عربی و علاقه به خوب بد زشت

امیر عربی در سریال «گاو صندوق» نشان داد که علاقه خاصی به خلق موقعیت موسوم به «خوب ،بد،زشت» دارد. موقعیتی آشنا که پایه آن ادبیات کلاسیک است و همیشه علاقمندانی جدی داشته: « یکی از موقعیت های مورد علاقه من موقعیت « خوب بد زشت » است. در سریال «گاو صندوق» سه گروه دنبال جواهر بودند و حالا در «ته خط» سه نفر دنبال پول هستند .»  عربی اشاره می کند که ممکن است در آینده باز هم فیلمنامه هایی با چنین موقعیتی بنویسد: «اتفاقی که در «ته خط» افتاد این است که شخصیت معین با بازی مجید صالحی دست به سرقت از بانک می زند (زشت)، پول طی فعل و انفعالی به یحیی با بازی سیروس همتی می رسد (بد) ، پلیسی به نام رسول ،  با بازی عارف لرستانی دنبال آن ها است. (خوب) »

یک فیلمنامه جذاب

منوچهر هادی بعد از ساخت و تهیه کلی تله فیلم و تجربه کارگردانی یک سریال و سه فیلم سینمایی بود که با پیشنهاد ساخت «ته خط» مواجه شد:‌« من خودم ژانرهای مختلف را در تلویزیون تجربه کرده ام بنابراین وقتی فیلمنامه «ته خط» را خواندم متوجه فضای بسیار خوب آن شدم. امیر عربی فیلمنامه را خیلی حرفه ای و حساب شده نوشته بود به طوری که شخصیت پردازی ها و  موقعیت ها همه خوب ترسیم شده بودند. فیلمنامه تمامی شرایط مناسب برای مدیوم تلویزیون را داشت که در کنار قصه جذابش ، برای کارگردانی آن ترغیب شدم.»

مجید صالحی
ریسک بزرگ

مهم ترین فاکتور برای تماشای یک اثر ترکیب بازیگران آن است .گر چه نام کارگردان و فیلمنامه نویس اعتبار یک اثر هستند اما چشم انبوه مخاطبان به ویترین فیلم یعنی بازیگران است. شاخص ترین اسم «ته خط» مجید صالحی است که به واسطه طنازی هایش عمری است محبوب مخاطبان شده . حالا تصور کنید این بازیگر فیلم و سریال های کمدی در نقشی کاملا جدی رفته باشد. این آشنا زدایی چه قدر به مذاق مخاطب خوش می آید ، آزمون سختی است که صالحی پذیرفته در آن شرکت کند. اتفاقی که البته برای عارف لرستانی هم رقم خورده. هادی نظرش را این گونه بیان می کند:« کار بازیگر ، بازیگری است و باید هر نقشی را ایفا کند. متاسفانه در کشور ما یک بازیگر وقتی چهار تا فیلم و سریال کمدی بازی می کند انگار محکوم است تا آخر عمرش در کارهای کمدی‌باشد. فکر می کنند این بازیگر ، طناز به دنیا آمده در صورتی که آن بازیگر در زندگی اش حالت های مختلفی مثل شادی ، غم، ،‌ناراحتی،عصبانیت و … دارد بنابراین او به عنوان یک بازیگر توانایی بازی این حالات را دارا است.» با این حال دست زدن به ترکیب جا افتاده بازیگران ریسک است، ریسکی که هادی با شجاعت آن را پذیرفته ، هر چند که خودش معتقد است این کار ریسک نبوده: « من اسمش را ریسک نمی گذارم. البته اگر از برخی بازیگرهای کمدی در نقش های جدی استفاده کنی به کارت لطمه می‌خورد، اما تعداد عمده ای از بازیگران ما قابلیت کار کمدی و جدی را دارند . وقتی از یک بازیگر کمدی برای نقش جدی استفاده کنی هم فرصت خوبی برای کارگردان است و هم بازیگر. برای من به عنوان کارگردان این انگیزه ایجاد می شود که بیشتر بازیگر را کنترل کنم و بیشتر حواسم به او باشد؛ برای بازیگر هم انگیزه مضاعفی است تا توانایی خود را ثابت کند. به نظر من این چالش برای بازیگر و کارگردان اتفاق خوبی است البته وقتی جواب می گیری که آن بازیگر هم انگیزه داشته باشد. »

هادی با اطمینان از بازی خوب و قابل دفاع مجید صالحی در نقشی کاملا جدی قول می دهد مخاطبان روز جمعه این بازیگر در قالب جدیدش را خواهند پذیرفت : « خوشبختانه تا الان انتخاب هایی که کرده ام با فکر بوده و برای همین استفاده از بازیگران کمدی در قالبی جدی جواب داده. مثلا پیش تر بازی مجید صالحی را در تئاتر دیده ام که نقش های جدی را خیلی خوب و با قدرت بازی می کند. یا با عارف لرستانی دوست هستم و اساسا او را آدمی جدی دیده ام که در قالب تصویر، کمدی را خوب می تواند دربیاورد . پس من ریسک نکرده ام و انتخاب ها را با شناخت انجام داده ام و اگر امتیازی بعد از پخش برای بازی ها قرار است قائل باشیم مطمئنا بخش عمده ای سهم توانایی خود بازیگر ها است.»  وقتی به مجید صالحی و عارف لرستانی پیشنهاد این نقش های جدی را دادید واکنش شان چه بود؟ نگران نبودند؟ هادی این طور پاسخ می دهد: « خیلی استقبال کردند و از این که یک کارگردان به آن ها اطمینان کرده خوشحال شدند. باور کنید این قدر که نقش جدی دوست دارند نقش طنز دوست ندارند. همه شان با انگیزه آمدند.» این کارگردان باز هم تاکید می کند که بازیگران طنز از جمله مجید صالحی حق دارند دست به تجربه بزنند و نقش های جدی را هم بازی کنند.

دلیل تاخیر دو ساله

امیر عربی فیلمنامه «ته خط» را دو سال پیش نوشته بود. او دلیل تاخیر در ساخت را وسواس تهیه کننده می داند: « دو سال پیش «ته خط» را نوشتم اما به خاطر وسواس تهیه کننده که دوست داشت در شرایط مناسب به تولید برسد، ساختش به تاخیر افتاد.  به هر حال تولید این فیلم نسبت به دیگر فیلم های تلویزیونی به دلیل تعدد لوکیشن و بازیگر سختر بود.»

راضی از «ته خط»

اشاره کردیم که منوچهر هادی بیش از بیست وپنج  فیلم تلویزیونی تهیه و کارگردانی کرده. او « ته خط» را بهترین اثرش می داند و می گوید: « خدا را شکر «ته خط» یکی از بهترین تله فیلم هایم شده ؛ سر و شکلش خیلی حرفه ای است. خودم که فیلم را خیلی دوست دارم و امیدوارم بعد از پخش مخاطبان هم کار را دوست داشته باشند.میان تله هایم این یکی به لحاظ فیلمنامه، پختگی در اجرا ،‌بازی ها و … بهترین فیلمم است . امیدوارم حاصل تلاش گروه مورد پسند مخاطبان قرار گیرد. »

این ها «ته خط»ی هستند

عواملی که باعث شده اند فیلم «ته خط» ساخته شود این ها هستند: کارگردان و تدوین: منوچهر هادی، فیلمنامه : امیر عربی، بازیگران: سید مجید صالحی، لیندا کیانی، سیروس همتی، نازنین کریمی و عارف لرستانی،  مدیر تصویربرداری: محمد رسولی، صدابردار: وحید دوزنده، صحنه و لباس: مریم رحمانی، موسیقی: بابک میرزا خانی، گریم: فاطمه سلطانی، برنامه‌ریز: آلما سعادتی، دستیار کارگردان: حمید باب الحوائجی، منشی صحنه: محمد بقایی، ناظر کیفی: یوسف سید مهدوی، عکاس: دنیا راد، مشاور رسانه‌ای: مرجان فاطمی، دستیار تدوین: احسان واثقی، طراح تیتراژ : پژمان ابو القاسمی و مدیرتولید: مهدی پور‌موسی. محصول گروه فیلم های تلویزیونی شبکه یک.

منبع: هفت صبح

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت