شرایط ثبت نام مشمولان در دانشگاه ها -


شرایط ثبت نام مشمولان در دانشگاه ها

تاریخ ارسال : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۲ | طبقه بندی : خبرها , دانشگاه
شما اینجا هستید :
خانه » خبرها » شرایط ثبت نام مشمولان در دانشگاه ها

 

خبرگزاری مهر: سازمان وظیفه عمومی ضوابط ثبت نام مشمولان در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در مهرماه ۹۲ را اعلام کرد.

براساس اعلام سازمان وظیفه عمومی با توجه به حذف شرط پذیرش دانشجو در دانشگاهها از طریق آزمون سراسری، صدور معافیت تحصیلی برای دانشجویان پذیرفته شده درتمام دوره‌های تحصیلی دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم،تحقیقات وفناوری بلامانع است.

بنابراین تحصیل دانشجویان در دوره های پودمانی، فراگیر، بین الملل، مجازی وسایر مقاطع تحصیلی بدون آزمون مجاز بوده وداوطلبان صرفاً با اعلام پذیرش از سوی دانشگاه و در صورت نداشتن غیبت، واجد شرایط بهره مندی از معافیت تحصیلی هستند.

۲-مبنای پذیرش در دانشگاه ها چه با شرکت در آزمون وچه بدون آزمون، تاریخ ثبت نام در دانشگاه است البته در موارد خاص برای مساعدت به دانشجو، تاریخ اعلام قطعی قبولی از سوی سازمان سنجش نیز می تواند مبنای پذیرش قرار گیرد.

۳-تمامی دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت یا در سن مشمولیت و در ماه های خرداد و تیر سال۱۳۹۱ فارغ التحصیل شده اند جهت تحصیل در دانشگاه از مهر ماه امسال منعی نداشته وباید پس از اخذ برگ درخواست معافیت تحصیلی از دانشگاه، به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند.

– منظور از فراغت قبل از سن مشمولیت در این بند این است که دانش آموزدر سالی که طی آن سال به سن ۱۸ سالگی تمام  می رسد فارغ التحصیل شود.(سال تولد+۱۸)

نام مقطع

میزان سنوات

کاردانی

۲٫۵ سال

کارشناسی ناپیوسته

۳ سال

کارشناسی پیوسته

۵ سال

کارشناسی ارشد پیوسته

۶ سال

کارشناسی ارشد ناپیوسته

۳ سال

دکتری پزشکی پیوسته

۸ سال

دکتری تخصصی

۶ سال

تبصره۱: مشمولانی که درخواست اعزام به خدمت داده وبرای آنان برگ اعزام صادر شده وخود را در موعد مقرر برای اعزام معرفی نکرده اند غایب محسوب شده وشرایط ادامه تحصیل نخواهند داشت.

تبصره ۲: دانش آموزانی که درسن ۱۷سالگی(سال تولد+۱۷) یا قبل از آن درمقطع دیپلم یاپیش دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند برابر ماده (۱۹) قانون پس از رسیدن به ۱۸ سالگی تمام، ۶ ماه مهلت معرفی خواهند داشت وچنانچه در مهلت ۶ ماهه معرفی، در دانشگاه پذیرفته شوند شرایط استفاده از معافیت تحصیلی را خواهند داشت.

۴-فارغ التحصیلان دیپلم یا پیش دانشگاهی، متولدین سالهای قبل چنانچه دیپلم شاخه‌ی فنی حرفه ای وکار ودانش را حداکثر تا پایان ۲۲ سالگی وپیش دانشگاهی را تاپایان ۲۴ سالگی وبه صورت حضوری به اتمام رسانده باشند با رعایت سایر ضوابط، از معافیت تحصیلی مقطع بالاتر استفاده خواهند کرد.

۵-دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دایم، از نظر مقررات وظیفه عمومی مجاز به ادامه تحصیل نیستند.

۶-میزان سنوات تحصیل در مقاطع مختلف برای دانشجویان ورودی مهر سال ۱۳۹۰ وبه بعد برابر جدول ذیل می باشد ودانشگاه موظف است هنگام ثبت نام، مشمولان را نسبت به آن توجیه کنند.

تبصره۱: در مواقع ضروری با تشخیص واعلام کمیسیون موارد خاص دانشگاه به وظیفه عمومی، حداکثر یک سال به مدت های تحصیل اعلام شده در این بند اضافه می شود.

تبصره۲: دانشجویان ورودی مهر ۱۳۹۰وبه بعد که در مهلت معرفی فارغ التحصیل می شوند برابر ماده(۳۵) قانون خدمت وظیفه عمومی شرایط استفاده از معافیت تحصیلی برای مقاطع بالاتر را ندارند.

۷-فارغ التحصیلان مقطع کاردانی وکارشناسی صرفاً مجاز به شروع به تحصیل در مقطع ناپیوسته بالاتر بوده وشرایط ادامه تحصیل در مقطع پیوسته بالاتر را نخواهند داشت مگررشته هایی که با تایید وزارت علوم یا بهداشت فاقد مقطع ناپیوسته بالاتر باشند که در این صورت سنوات تحصیل طی شده مقطع قبلی در سنوات مقطع جدید لحاظ می شود.

۸-سربازان وظیفه حین خدمت درصورتی که درمقاطع کارشناسی وبالاترپذیرفته شوند به شرط نداشتن غیبت اولیه‌،‌برابر روش مربوط از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد.

تبصره ‌: ‌ترخیص سربازان جهت تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نیست.

۹-سربازان حین خدمت از شرط عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ فراغت یا انصراف مستثنی بوده و در صورت نداشتن غیبت و احراز سایر شرایط‌،‌ پس از ترخیص از خدمت‌، ‌از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد.

۱۰-تحصیل هم‌زمان با انجام خدمت سربازی در هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی مجاز نبوده و برای اینگونه دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نخواهد شد.

۱۱-دانشجویانی که تمایل به انصراف و شروع به تحصیل مجدد دارند‌، ‌در طول دوره‌های تحصیلی‌(از دیپلم تا دکتری) فقط یکبار مجاز به انصراف در سنوات قانونی‌(سنوات اولیه تحصیل) ‌بوده و حداکثر تا یکسال بعد از تاریخ انصراف می‌توانند مجدداً شروع به تحصیل نمایند.تحصیل اینگونه دانشجویان در مقطع پایین‌تر نیز منعی نخواهد داشت.

تذکر: ملاک یکبار انصراف از تاریخ ۲۲ آبان سال ۹۰  به بعد بوده و افرادی که قبل از این تاریخ انصراف داده باشند جز یکبار انصراف آنان محسوب نمی شود.

۱۲- دانشجویان مقاطع کارشناسی و بالاتر که پس از انصراف‌، ‌موفق به دریافت مدرک تحصیلی مقطع پایین‌تر می‌شوند در حکم فارغ‌التحصیل بوده و به عنوان دانشجوی انصرافی محسوب نمی‌شوند.بنابراین چنانچه مدرک اخذ شده‌، ‌در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین‌تر به مشمول تعلق گرفته باشد‌، ‌ادامه تحصیل وی در مقطع بالاتر بلامانع است‌، ‌در غیر اینصورت مشمول مجاز به تحصیل در مقطع بعدی نخواهد بود.

مثال‌: چنانچه مشمولی در دوره کارشناسی ثبت‌نام و پس از گذشت سه‌سال، از تحصیل انصراف داده و مدرک کاردانی توسط دانشگاه به وی اعطا شود‌،‌ مجاز به تحصیل در مقطع بالاتر می‌باشد لیکن چنانچه سنوات تحصیل این مشمول از سه‌سال بیشتر گردد وی شرایط تحصیل در مقطع بالاتر را از دست می دهد.

۱۳- طلاب حوزه ها‌ی علمیه که دارای معافیت تحصیلی حوزوی صادره از سوی وظیفه عمومی هستند ‌مادامی که اشتغال به تحصیل آنان در حوزه از سوی مرکز مدیریت حوزه علمیه استان محل تحصیل تأیید شود می‌توانند بدون اخذ معافیت تحصیلی دانشجویی‌، ‌در دانشگاه تحصیل کنند و در صورتی که معافیت تحصیلی حوزوی آنان به هر دلیل لغو شود مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه نبوده و باید مراتب جهت تعیین تکلیف به وظیفه عمومی محل تحصیل اعلام شود.دانشگاه موظف است اعتبار معافیت تحصیلی طلاب حوزه‌های علمیه را در ابتدای هر سال تحصیلی کنترل و از مراجع ذیربط استعلام بگیرد.

۱۴- در صورتی که دانشجو قبل از ثبت‌نام در دانشگاه، در مراحل رسیدگی به معافیت پزشکی قرار داشته باشد‌، ‌ادامه رسیدگی به درخواست پزشکی وی بلامانع است.

۱۵- دارندگان کارت معافیت دائم و پایان خدمت هم‌چنین افرادی که دارای ۵۰ سال تمام هستند(متولدین نیمه اول ۱۳۴۲و قبل از آن)‌جهت ثبت‌نام نیازی به اخذ معافیت تحصیلی ندارند.

۱۶- دارندگان معافیت موقت‌(پزشکی وکفالت) ‌می‌توانند در طول مدت اعتبار معافیت‌، ‌به تحصیل اشتغال یابند لیکن ادامه تحصیل آنان پس از اتمام اعتبار معافیت موقت‌،‌ منوط به داشتن شرایط و صدور معافیت تحصیلی خواهد بود.

۱۷- متعهدان به‌خدمت در سازمان‌های دولتی وکارکنان رسمی نیروهای مسلح در صورت ارائه گواهی اشتغال به‌خدمت و موافقت از سازمان مربوط می‌توانند در دانشگاه ثبت‌نام کرده و نیاز به اخذ معافیت تحصیلی ندارند.

۱۸- سربازانی که خدمت دوره ضرورت آنها حداکثر تا۳۰ بهمن ماه امسال  به اتمام می‌رسد در صورت موافقت دانشگاه می‌توانند شروع به تحصیل خود را تا اتمام خدمت به تعویق بیاندازند‌.‌بدیهی است اشتغال به تحصیل آنان با ارائه کارت پایان خدمت یا گواهی اتمام خدمت صادره از سوی نیروهای مسلح امکان پذیر است.

۱۹- تغییر رشته وانتقال دانشجویان به دانشگاه ها ومؤسسات آموزش عالی دیگر براساس مقررات آموزشی مربوط وبا رعایت شرایط ذیل امکان پذیراست.

بدون انصراف از تحصیل قبلی وبدون شرکت مجدد در آزمون یا پذیرش جدید(بدون آزمون) باشد.

تغییر رشته وانتقال در همان مقطع صورت گرفته باشد.تغییر رشته به مقطع پایین تردر چهارچوب سقف سنوات تحصیلی مربوط بلامانع است.

امکان فراغت از تحصیل در سقف مجاز سنوات تحصیلی وجود داشته باشد.

۲۰- دانشجویانی که پس از شروع به تحصیل در نیمسال اول وبا اعلام نتایج قبولی رشته های نیمه متمرکز از سوی سازمان سنجش، در نیمسال دوم پذیرفته می شونددر حکم دانشجویان انتقالی بوده ونیازی به انصراف ندارند.معافیت تحصیلی این دسته از دانشجویان با احتساب سنوات تحصیلی طی شده، به مقطع جدید تبدیل می شود.در اینگونه موارد، تغییر رشته توأم با انتقال وتغییر مقطع بلامانع بوده مشروط به اینکه این افراد در یک آزمون شرکت کرده وپذیرفته شده همان آزمون باشند.

مطالب مرتبط

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت