جاذبه های رفسنجان -


جاذبه های رفسنجان

تاریخ ارسال : ۱۳ بهمن, ۱۳۹۳ | طبقه بندی : گردشگری
شما اینجا هستید :
خانه » گردشگری » جاذبه های رفسنجان

رفسنجان
جاذبه‌های تاریخی

گرچه این دیار بار‌ها توسط جهانگشایانی مانند تیمور – شیبک ازبک و دیگر اقوام مرز گریز تحت سلطه در آمده و غارت شده‌است اما چون دیگر جاهای سرزمین عزیزمان ایران همچنان به حیات پر افتخار خود ادامه می‌دهد گذشته آباد و پر رو نق این شهرستان سبب گردیده تا در گوشه و کنار آن آثار و ابنیه تاریخی به وفور وجود داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به قلعه‌ها کوشکها، کاروانسراها، تیمچه‌ها، بازار‌ها، برجها، عمارتها، آب انبارها، یخدانها، معبد‌ها، امامزاده‌ها، تپه‌ها و محوطه‌ها‌های باستانی، آسیابها حمامها، قیصریه رفسنجان ، مراکز فرهنگی مذهبی و نیز بزرگترین خانه خشتی جهان (سرای حاج آقا علی)و مجموعه تاریخی حاج‌آقاعلی در رفسنجان اشاره کرد.
جاذبه های طبیعی

علاوه بر موارد فوق شرایط اقلیمی، معادن عظیم مس سرچشمه، بزرگترین جنگل مصنوعی جهان (باغات ۱۲۰ هزار هکتاری پسته) و ییلاقاتی چون داوران، دره در، راویز، خنامان نیز از جاذبه‌های طبیعت این منطقه‌است آبشار لولی کش، آب گرم ده ظهیر، رودخانه شاهزاده عباس، آب جوشان راویز و پدیده طبیعی چاه دریا نیز از دیگر اماکنی است که طبیعت برای مردم این دیار به ارمغان آورده‌است
روستای داوران

روستای داوران در ۳۰ کیلومتری شرق رفسنجان و بین راه رفسنجان زرند می‌باشد. روستای داوران به دلیل سرسبزی.. واقع شدن در ارتفاع. داشتن باغات میوه از نقاط بسیار دیدنی در این شهرستان است اطراف این روستا کوههای بلندی است که معروفترین آنها کوه کوسه‌است که وجه تسمیه آن بدلیل سنگی بودن کامل و عدم رویش گیاهان در آن است – آب قنات داوران تا چند سال پیش به عنوان بهترین آب در کل منطقه رفسنجان شناخته می‌شده. در بالا ده و پایین ده دو برج با قدمت بیش از صد سال است که برای محافظت از شر دزدان و راهزنان مورد استفاده قرار می‌گرفته. اماکن زیارتی بی بی گوهر در ابتدای داوران و شفاخانه حضرت علی علیه السلام در بالای ده. از جاذبه‌های دیدنی که توسط کوه نوردان داوران کشف شد می‌توان غار میرزا را نام برد که طراف داوران و در کوه‌های دره رنج وجود دارد. در این روستا نیز علامه‌ای دفن است که نیز در زمان عمر خود مجتهد بوده وعالمی توانا بوده‌است این عالم معروف به سید هجری می‌باشد که مردم داوران ایشان را یکی از عالمان برجسته می‌دانند وارادت خاصی نسبت به ایشان دارد در ضمن مردمان داوران وابستگی عمیقی به اهل بیت پیامبر مخصوصا امام حسین علیه السلام دارند.
کوه پورکان

این کوه در شمال شرقی شهر بابک و غرب شهرستان رفسنجان واقع شده و از کوه‌هایی چون نجیب، اسپزا، محمدآباد و… که ارتفاع غالب آنها بیش از ۲۵۰۰ متر می‌باشد، تشکیل یافته‌است. خشکرودها و مسیل‌های چندی از این کوهستان سرچشمه می‌گیرند که مهم ترین آنها رودخانه جاروچی نام دارد که رو به شمال جریان یافته و در شوره‌زارهای پیرامون انار فرو می‌رود.

چشمه حسین آباد

این چشمه در فاصله ۳۶ کیلومتری جنوب‌غربی رفسنجان واقع شده‌است. مظهر چشمه در سردابه‌ای که با پله پایین می‌رود و در زمین‌های آبرفتی دوران چهارم که اطراف آن را چین‌خوردگی‌هایی پوشانده‌است، قرار دارد.

آب این چشمه از نوع آبهای کلروه سدیک و سولفاته کلسیک گوگردی است. خواص درمانی این نوع آبها به سبب همراه بودن گوگرد با ترکیبات کلروه باعث درمان بیماری‌های رماتیسمی، پوستی، گوش و حلق و بینی و بیماری‌های زنان و مجاری ادرار می‌شوند.

چشمه آب معدنی قاسم آباد

این چشمه به فاصله ۶ کیلومتری شرق رفسنجان در روستای قاسم آبادواقع شده و در اصل قنات قدیمی است که آب آن از سالهای گذشته مورد استفاده درمانی، اهالی منطقه بوده‌است.

آب این چشمه در درمان بیماری‌های رماتیسمی، گوش و حلق و بینی موثر می‌باشد و همچنین اثر نیرو بخش نیز دارد.

چشمه معدنی آباد آوران

این چشمه در ۵۸ کیلومتری شمال شرقی رفسنجان قرار گرفته و اطراف آن را منطقه شنهای روان دوران چهارم فرا گرفته‌اند و مظهر چشمه در دهانه کوهی به نام دره زرد که در امتداد کوه اوران است قرار دارد. خواص درمانی آب این چشمه عبارت است از آسان ساختن اکسیداسیون و دفع مواد ازته، همچنین اثر مقوی و مؤثر در دستگاه گوارش و بیماری‌های عصبی و زنان دارد.
مکان‌های زیارتی و مذهبی

امام زاده رضا معروف به سید غریب در جنوب غربی رفسنجان و ابتدای جاده یزد قرار دارد.امامزاده بی بی گوهر در روستای داوران واقع در جاده زرند، امامزاده بی بی حیات در روستای خنامان واقع در جاده کرمان، امامزاده سید جلال الدین اشرف در روستای شمس آباد نوق و سید حسین دارابی در راویز قرار دارد.سرچشمه در ۵۰ کیلومتری وامامزاده ابراهیم درشهربهرمان ۶۵کیلومتری این شهرستان از شهرهای رفسنجان محسوب می‌گردد.

برچسب ها :

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت