آموزش ساخت تلسكوپ (دوربین نجومی) -


آموزش ساخت تلسکوپ (دوربین نجومی)

تاریخ ارسال : ۵ بهمن, ۱۳۹۰ | طبقه بندی : دانش و فن آوری
شما اینجا هستید :
خانه » دانش و فن آوری » آموزش ساخت تلسکوپ (دوربین نجومی)

این مطلب کامل ترین و عملی ترین آموزش ساخت تلسکوپ(دوربین نجومی) است که در اینترنت پیدا می کنید.

نویسنده : علیرضا سنایی sanaee1991@gmail.com  

 

اول اینکه. رصد آسمان و اجرام آسمانی با تلسکوپی که خودتون ساخته باشید صفای خاصی داره و خاطره فراموش نشدنی در ذهنتون درست میکنه.

دوم اینکه : نظر یادت نره

سوم اینکه:  امروز می خواهم آموزش ساخت تلسکوپی را به شما بگم که خودم باهاش ۳ تا از قمر های مشتری و کهکشان آندرومدا رو دیدم(قمر ها رو مثل یه ستاره کم نور و کهکشان رو مثل یه ابر سفید خیلی کوچیک).به این خاطر هم آموزش می دهم که خودم جونم به لبم رسید و یک مطلب درست داخل اینترنت پیدا نکردم که کامل و عملی آموزش داده باشد. بزرگنمایی این تلسکوپ ۱۰ برابر است ولی بزرگنمایی ملاک نیست و توان جمع آوری نور مهم‌تر است. به شما توصیه (نه، تاکید) می کنم پست های ” همه چیز در مورد تلسکوپ ” و ” راهنمای خرید تلسکوپ ”  از داخل همین وبلاگ بخونید چون تمام فرمول ها و نحوه کارکرد تلسکوپ و … را از چند تا سایت گلچین کردم و یکجا آوردم.

فقط ۱۰ برابر؛ این که خیلی کمه !!!. درسته دلیلش اینه که عدسی هایی بهتر از این هایی که من استفاده کردم داخل بازار نیست و اگر هم باشد خیلی گران است(من که پیدا نکردم). اگر شما هم پیدا کردید به این نکته خیلی خیلی مهم توجه داشته باشید  که به ازای هر دو و نیم (۲٫۵) سانتی متر از قطر عدسی شیئی حدود ۱۰ برابر بزرگنمایی جواب می دهد. یعنی اینکه عدسی شیئی که از عینک سازی ها تهیه می کنید ۶۵ میلیمتر قطر دارد و اگر تلسکوپی با این عدسی بسازیم که بزرگنماییش بیشتر از ۲۵ برابر باشد تصویر واضح نیست و مات و کدر می بینید.این با تلسکوپ هایی که کارخانه می سازد فرق می کند چون دست ساز است .(من این را یه جایی خوندم خودمم به این نتیجه رسیدم. باور کنید من حدود ۱۰ تا عدسی جورواجور دارم که هیچ کدام به این خوبی کار نمی کند) بازم میگم بیشتر از ۲۵ برابر اصلا به درد نمیخورد و هیچی نمی بینید .

می ارزه یا نه ؟

اول رصد با تلسکوپی که به دست خود آدم ساخته بشه لذت خاصی داره.

دوم معلومه که می ارزه، چون حدود ۱۰ هزار تومان (سال۸۸) باید خرج کنید که این پول نسبت به قیمت تلسکوپ خیلی خیلی کمتره. البته شاید بگید که مثل یک دوربین دوچشمیه،درسته، دقیقا . . . .

یه کم در مورد کارکرد تلسکوپ:

تلسکوپ شکستی (گالیله ای) ـ همینی که آموزش دادم ـ یک عدسی شیئی دارد و یک عدسی چشمی که با تقسیم فاصله کانونی عدسی شیئی بر چشمی، بزرگنمایی بدست می آید. کانون عدسی شیئی بر چشمی منطبق  و این دو عدسی هم محور هستند. (دقیقا عکس روبرو) توان تفکیک، یعنی اینکه تلسکوپ جزئیات جرم مورد رصد را چقدر تفکیک می کند و توان جمع آوری نور با مجذور قطر عدسی شیئی متناسب است.. برای درک بهتر و فرمول ها و اصطلاحات حتما  “راهنمای خرید تلسکوپ” و ” همه چیز در مورد تلسکوپ” را بخونید.

 پس الان ما باید دو تا عدسی را دقیقا هم محور کنیم طوری که دقیقا کانون ها روی هم قرار گیرد ، به همین راحتی….

دقت کنید که یک تلسکوپ خوب تلسکوپی است که با عدسی های مرغوب و بدون هر گونه خراش یا ساییدگی ساخته شود.

 به عکس با دقت نگاه کنید (حد اقل ۵ دقیقه)

 

 حالا بریم سر اصل مطلب

اول وسایل مورد نیاز که باید از مغازه ابزار فروشی(لوازم ساختمانی) و عینک سازی و لوازم التحریر و…  تهیه کنید:

۱ – عدسی شیئی با شماره +۱ (این یعنی فاصله کانونی ۱ متر باشد. قطر عدسی باید ۶۵ میلیمتر باشد.)

۲- عدسی چشمی (کوچترین ذره بینی که مغازه ها دارند قطرش باید ۴ سانتی متر باشد و فاصله کانونی ۱۰ سانتی متر. باید کمی دنبال این داخل چند تا مغازه بگردید. به عکس نگاه کنید متوجه می شوید که چی باید بخرید. البته اگر عدسی کوچکتر با فاصله کانونی کمتر پیدا کردید بزرگنمایی بیشتر می شود و نور متمرکزتری به چشم می رسد که خیلی بهتر است.)

۳- لوله پولیکا به طول ۱۴۰ سانتی متر و قطر ۶۳ یا ۶۵ میلیمتر. بسیار مهم: مطمئن شوید که لوله صاف است و خمیدگی در طول آن وجود ندارد.(به اندازه قطر عدسی شیئی. ۱تا۲ میلیمتر کمتر )

۴- تبدیلی که داخل لوله ای که خریدید قرار بگیرد. (به عکس نگاه کنید)

۵- زانویی که روی  لوله ای که خریدید قرار بگیرد. (به عکس نگاه کنید)

۶- لوله پولیکا به قطر ۴ سانتی متر و طول ۸ سانتی متر (لوله ای که داخل طرف کوچکتر تبدیل قرار بگیرد.)

۷- مقوای سیاه کدر با  طول ۶۰ سانتی متر و عرض حداقل ۳۰ سانتی متر (عرض خیلی مهم نیست)

۸- چسب نواری و چسب برق و چسب قطره ای و….

آموزش ساخت تلسکوپ توسط علیرضا سنایی

 توجه: من بر اساس این عدسی هایی که گفتم بخرید کار کردم و شما اگر عدسی بهتری تهیه کردید با توجه به نکته بسیار بسیار مهمی که اول کار گفتم(هر ۲٫۵ سانتی متر قطر شیئی حدود ۱۰ برابر بزرگنمایی) فاصله ها و اندازه ها و …. را خودتون تنظیم کنید ولی نحوه کار یکی است.

 اجزا تلسکوپ

آغاز کار :

اول به یک عینک سازی مراجعه کنید و یک عدسی سالم (برش نخورده) با شماره +۱ (مثبت یک) بخرید.  یعنی فاصله کانونی عدسی ۱۰۰ سانتی متر. اگر عدسی با فاصله کمتر خواستید باید شماره را عوض کنید مثلا عدسی شماره +۳ فاصله کانونی ۳۰ سانتی متر دارد. برای بدست آوردن فاصله کانونی باید عدسی را جلو یک منبع نور با فاصله ی خیلی زیاد یعنی در بی نهایت برای عدسی (خورشید بهترین منبع نور) قرار دهید بعد عدسی را باید بالا و پایین کنید تا تصویری که طرف دیگر عدسی تشکیل می شود واضح و دقیقا شبیه منبع نور شود حال فاصله عدسی تا تصویر منبع نور می شود فاصله کانونی.

از لوازم التحریر ذره بینی که داخل عکس می بینید را تهیه کنید و عدسی آن را بیرون بیاورید.

زانویی که تهیه کردید یک طرف ضخامت بیشتری دارد که لوله اصلی تلسکوپ داخل آن باید قرار بگیرد. از همین طرف حدود ۲ سانتی متر قبل از خمیدگی زانو را با اره آهنبر ببرید طوری که قطعه بریده شده به راحتی روی لوله پولیکای اصلی تلسکوپ حرکت کند.

با چسب عدسی شیئی را به طرف صاف زانوی بریده شده بچسبانید. دقت کنید که دقیقا عدسی وسط قرار گیرد.

با چسب عدسی چشمیی که از ذره بین جدا کرده اید را به لوله ی پولیکای ۸ سانتی متری بچسبانید. دقت کنید که دو طرف لوله باید صاف باشد . اگر عدسی کج به لوله بچسبد با عدسی شیئی هم محور نشده و کانون ها روی هم قرار نمی گیرد. این لوله را داخل تبدیل قرار دهید به طوری که عدسی چشمی به داخل تبدیل برود.(به اولین عکس نگاه کنید)

احتمالا لوله کوچک داخل تبدیل کمی تکان می خورد. با چسب برق یک دور، دور لوله بپیچید تا لوله داخل تبدیل محکم شود.

۶۰ سانتی متر از لوله پولیکای ۱۴۰ سانتی متری را ببرید. توجه : در هنگام خرید لوله دقت کنید که لوله نرم تر را بخرید چون دو نوع لوله با همان قطر و جود دارد که  یکی محکم بوده و سنگین است و نمی توان در آن شیار ایجاد کرد. (بسیار مهم: دقت کنید که صاف بریده شود. اگر صاف نبرید هم محور کردن عدسی ها سخت می شود.) لوله  ۶۰ سانتی متری را از بالا به پایین به خط راست ببرید (یک شیار در آن ایجاد کنید). این کار برای این است که لوله ی ۶۰ سانتی متری روی لوله ی اول سوار شود و بتوان آن را به جلو و عقب حرکت داد.حالا لوله سالم را داخل لوله ۶۰ سانتی متری (که شیار دارد و می توان آن را کمی باز کرد) قرار دهید. وقتی دو لوله کاملا روی هم قرار گرفتند مقوای مشکی را دور آن ها بپیچید و وحکم چسب بزنید. حالا شما لوله ای دارید که می توان طول آن را تنظیم کرد. باید به سختی روی هم حرکت کنند چون بعد از تنظیم کردن دیگر نباید حرکت کند.(بدنه اصلی تلسکوپ به تصویر نگاه کنید البته تصویر بدون مقوا است و همان طور که می بینید شیار باز است که باعث ورود نور شده و تصویر را کمی مات می کند. پس حتما باید روی شیار ایجاد شده را بگیرید)

اندازه لوله اصلی تلسکوپ را تغییر دهید تا ۱۱۰ سانتی متر شود بعد تبدیل را داخل لوله اصلی تلسکوپ قرار دهید از طرفی که مقوا پیچیده اید و عدسی شیئی را هم که در طرف دیگر لوله قرار دهید.

اگر با کاغذ یک لوله بسازید و جلو عدسی شیئی قرار دهید تا فقط نور مستقیم وارد تلسکوپ شود تصویر بهتری را خواهید دید.

 تلسکوپ

 تلسکوپ شما آماده استفاده می باشد. دیدید که بسیار راحت بود و فقط دقت و حوصله لازم داشت.

 

امیدوارم الان شب باشه. اگر شب است داخل حیاط بروید و به آسمان نگاه کنید. اگر مشتری در آسمان است به مشتری نگاه کنید و لوله ی اصلی تلسکوپ را آن قدر جلو عقب ببرید تا بالاخره دو قمر آن را مانند ستاره کم نور با فاصله خیلی کم در کنار آن ببینید که همان قمر های مشتری است که گالیله اولین بار آنها را دید.یا به ماه نگاه کنید و جزئیات بسیار بیشتری با وضوح کامل در آن ببینید و یا به خوشه ی پروین نگاه کنید و در آن ۱۱ ستاره پر نور و ده ها ستاره ی کم نور دیگر را ببینید یا به یک دو تایی نگاه کنید و به وضوح آن ها را جدا از هم ببینید. تنظیم کردن تلسکوپ کار سخت و وقت گیری است که چند ساعت از وقت شما را می گیرد. توجه کنید که باید چشم شما از عدسی چشمی فاصله زیادی داشته باشد (۸ تا ۲۰ سانتی متر) پس با دور و نزدیک کردن کل تلسکوپ از چشمتان می توانید تصویر واضح تری ببینید.

یک مشکل: پایه تلسکوپ ، که اگر نسازید رصد کردن کمی سخت می شه.از یک تکیه گاه استفاده کنید یا خودتون ابتکار به خرج بدید و یکی بسازید.اگرم درست نکردید بهترین راه اینه که روی زمین بخوابید و از پا هاتون به عنوان پایه استفاده کنید

 

من هر روز نظرات رو چک میکنم و مطمئن باشید که به همه سوالات جواب میدم اینو میگم چون یکی گفته بود” اگه هنوز به سوالات پاسخ داده میشه” 

ولی لطفا سوال تکراری نپرسین و قبل از طرح کردن سوالتون تمام سوال و جوابای این پست رو بخونید مطلبای واقعا کاربردی و بدرد بخوری داخلشه . شاید جواب سوالی که در ذهن دارید هم داخش باشه 


به نظر من بهترین کتاب واسه تازه کارای نجوم کتاب “نجوم به زبان ساده ” اثر مایر دگانی هست حتما بخونیدیش اگه علاقه مند به نجومیید

خیلی ها میپرسن چه جوری میشه یه تلسکوپ با بزرگنمایی بیشتر ساخت: باید بگم نمیشه یا من که نتونستم آخه کانونا روی هم نمیوفته و به دلیل کیفیت پایین عدسی ها تصویر مات میشه و ابیراهی هم که جای خود دارد. به نظر من یه دوربین دوچشمی یا تلسکوپ ارزون بخرید بهتر از اینکه بخواید یکی بهتر از اینی که آموزش دادم بسازید

من که نتونستم کلی عدسی رو هم امتحان کردم نشد

ولی اگر خیلی دوس دارید باید بگم که فاصله کانونی عدسی چشمیتونو باید کم کنید مثلا ۲ یا ۱ سانتی متر

 

علیرضا:تلسکوپ رو درست کردم اما تصویر شفافی نمیده .امکان داره مشکل از ذره بین باشه؟اگربخواهیم بجای ذره بین از عدسی مقعر استفاده کنیم باید ازچه شماره ای استفاده کنیم اصلا گیر میاد؟تصویری که بهم میده مثلا اگر سمت ماه یا یه ستاره بگیری فقط یه نور مبهم نشون میده…..ممنون میشم اگر راهنماییم کنی.

جواب:مطمعن شو که نور مستقیم از ماه وارد تلسکوپ میشه و مستقیم نورش به چشمت میخوره
چشمتو از عدسی چشمی دور نگه دار حدود ۲۰ سانتی متر و همچنین مطمعا شو که کانونا روی هم افتاده باشه 
من شماره عدسی های مقعر رو نمیدونم و لی میدونم که با عدسی مقعر هم میشه درستش کرد البته فکر نکنم به این راحتی ها گیر بیاد

 

مجید: راستش من دارم تلسکوپ را می سازم ولی تبدلی گیر نیاوردم که م‍ثل عکس باشه هر چی دیدم قسمت کوچیکش پاینش بود می خواستم ببینم که آیااین تبدیل ها هم بدرد می خوره یا نه؟

 جواب: نمیدونم منظورت از اینکه قسمت کوچیکش پایینش بود چیه بالاخره یه طرفش کوچیک و طرف دیگش بزرگه و باید چیزی باشه که عدسی رو روش سوار کنی و نور رو هم از خودش عبور بده

 

 کاوه: توضیحات شما کامل است فقط دو تا لوله که داریم یکی ۶۰ و دیگری ۸۰ شیار رو کدوم یکی است؟

 جواب: رو ۶۰ باید باشه

 


کاوه:دیگر اینکه عدسی +۱ رو در کدوم لوله  نصب منم؟ و لول پلیکای که عدسی چشمی روش نصب شده باید در تبدیل ثابت باشه یا چهت تنظیم کردن باید متحرک باشه و چقدر( چند سانتی متر )  باید در تبدیل بر تو؟

جواب : عدسی +۱ روی لوله ای که شیار نداره و لوله پلیکای کوچیکه اگه به سختی داخل لوله تبدیل حرکت کنه بهتره چون برای تنظیم کردن میشه از اینم استفاده کرد

 


مجید کشانی : با سلام دوباره می خواستم ببینم که عدسی چشمی باید کجای لوله ی کوچک قرار بگیرد؟(اولش یا آخرش یا وسطش / اگر وسطش است چگونه باید درون لوله بکنیم)

جواب: در آخرش یعنی باید داخل تبدیل قرار بگیره

 

سجاد: سلام. چه فرقی داره از شیئی با f=100cm از یک عدسی دیگر با f=30cm استفاده کنیم.
از نظر وضوح تصویر و بزرگنمایی ان….

جواب: خیلی خیلی فرق میکنه. بزرگنمایی با فاصله کانونی محاسبه میشه. لطفا اگه میخای تلسکوپ بسازی همه پست های وبلاگ مخصوصا “همه چیز در مورد تلسکوپ” و “راهنمای خرید تلسکوپ” رو بخون

 

مجید:۱:چرا به جای این که درلوله ی ۶۰ سانتی شیار ایجاد کنیم از یک لوله با قطر بزرگ تر استفاده نکنیم؟

۲:چرا می گویید که لوله ی ۶۰ سانتی بهتر است روی لوله ی اصلی سخت حرکت کند؟

جواب: ۱ چون لوله با قطر بزرگتر وجود ندارد (من که پیدا نکردم) باید دقیقا روی همدیگه قرار بگیره تا یک لوله صاف رو تشکیل بده

۲ چون بعد از تنظیم شدن دیگه نباید تکون بخوره و باید ثابت بمونه.

 

مراد: تا چه اندازه باید در هم محور کردن دو فاصله کانونی باید دقت داشت یعنی باید اگر چند میلیمتر جابه جا بشه تصویر واضح نیست؟

جواب: باید دقیقا هم محور و فاصله کانونی ها در یک نقطه باشه. البته خود به خود اگه کمی دقت به خرج بدی درست هم محور میشه اگه نباشه  تصوی واضح نمیشه 

 

سوال: اگر لوله را ۱۱۵cm انتخاب کنیم {ببریم}و بعد با لوله ۵cm قطر{با طول ۲۰وقطر ۴ دو عدسی را هم محور کنیم} دو عدسی را هم محور و میزان کنیم چه اشکالی دارد این طوری تنظیم خیلی راحت تر است؟

جواب: در اینصورت باید اندازه ها خیکی دقیق باشه که نیاز خیلی به جلو و عقب کردن عدسیها نباشه و لوله با قطر ? بنبایدطولش زیاد باشه که جلو عبور نور رو بگیره

 

امیر : سلام.فاصله کانونی این عدسی ۶۵mm که گفتید زیاده و در نتیجه تلسکوپ موردنظر حتما نیاز به پایه داره .من می خوام یه دوچشمی با همون قطر یا بیشتر داشته باشم اما با بزرگنمایی کم مثلا ۷۰*۱۵ یا ۸۰*۱۵ یا ۹۰*۱۵ .همچین عدسی با این قطر و فاصله کانونی کم که به درد این کار بخوره هست؟

جواب: عدسیی که قطرش زیاد باشه و فاصله کانونیشم کم باشه آره هست مثلا اگه به عینک سازی بگین با شماره +۳ بهتون بده فاصله کانونیش ۳۰ سانتیمتر است. اگه یه دوربین دوچشمی بخرید بهتره   چون عدسی چشمی که باید استفاده کنید گیر نمیاد باید فاصله کانونیش خیلی کم باشه

 

میکائیل:سلام آقای سنایی از آموزش ساخت تلسکوژتون ممنونم (خیلی باحاله) من همه چی رو آماده کردم فقط عدسی چشمی که قطرش ۴سانتی متره بزرگنماییش چنده؟؟؟به یه عینک سازی گفتم تا یه عدسی رو به قطر ۴سانتی دراره و میگه چه بزرگنمایی لازم داره؟؟؟۱۰درجه یا۲۰درجه….؟؟؟؟؟؟ چیکار کنم؟؟؟؟

جواب: باید فاصله کانونیش چشمی بین ۲ تا ۱۰ سانتی متر باشه که هر چی فاصله کانونیش کمتر باشه بزرگنماییش بیشتره البته بازم میگم “راهنمای خرید تلسکوپ” رو حتما بخون  

 

میکائیل: بازم سلام راستی اون شیاری که رو لوله ایجاد میکنیم چه جوری باید باشه؟؟؟؟
چند سانت شیار ایجاد کنیم؟؟؟؟ از هر دو طرف شیار ایجاد کنیم یا فقط یه طرف؟آخه لوله ی دیگه به سختی میره داخل اون یکی؟؟؟؟

جواب: باید یک شیار از بالا به پایین صاف داخل یکی از لوله ها ایجاد کنی لازم نیست راحت لوله ها روی هم حرکت کنند

  

افشین:تبدیلی که شما استفاده کردید چند به چنده ؟؟مثلا من تبدیلی که پیدا کردم ۶ به ۹ بود
لطفا سریعا پاسخ بدید!!!!!!چ

جواب: من تبدیل و لوله ها رو از یک مغازه خریدم و نپرسیدم که تبدیل چند به چنده ولی از داخل عکس معلومه. طرف بزرگ باید داخل لوله اصلی قرار بگیره…

 

سجاد:من از عدسی شیئی با قطر۳ cm و f=6.5cm استفاده میکنم.ایا تصویر وضوح کامل دارد.یعنی بزرگنمایی بیش از حد نباشد که وضوح نداشته باشد؟

جواب: فاصکه کانونی عدسی سیئی باید خیلی بیشتر از اینها باشه این عدسی به درد چشمی می خوره

 

الهام:آیا با همین تلسکوپ میشه به کوه یا جنگل و در کل به زمین نگاه کرد؟

جواب: نه

 

امیر : وقتی گفته می شود که یک تلسکوپ برای نمونه ۵۰ میلی متری است یعنی چه ؟
آخر در تلسکوپ دو عدسی وجود دارد. یک عدسی بزرگ در سر تلسکوپ و دیگری لنز کوچکی در پایین تلسکوپ که هر کدام میلی متر خاصی دارند. منظور از میلی متر یک تلسکوپ کدام یک از این هاست ؟

جواب : ۵۰ میلی متر قطر عدسی شیئی است. ÷ست راهنمای خرید تلسکو÷ رو حتما بخون میفهمی به چه درد می خوره این عددایی که می گن.

 

محمد: سوالی دشتم ؟با این تلسکوپ میشه مشتری رو دید؟

جواب : نه ولی میشه سه تا از قمراشو مثل ستاره کنارش دید

 

نیما:با سلام چکارکنیم بزرگنمایی تلسکوپ بیشتر شود اگه بخوایم چشمی با فاصله کانونی کمتر بزاریم گیر نماد و اگه بخوایم شیئ رو تغییر بدیم کیفیت به شدت میاد پایین من حالا چکار کنم ؟

جواب : باید از عدسی هایی با کیفیت بالا و فاصلا کانونی مناسب همون بزرگنمایی ای که می خوای رو تهیه کنی ( فکر نکنم بتونی) پس بیخیال شو و یه تلسکوپ ۵۰ تا ۶۰ هزار تومنی بخر

 

وحید:نقشه ی آسمان شب و چطور دانلود کنیم؟
رفتم به سایتی که گفته بوده ولی نتو نستم دانلود کنم ؟ باید کجاش بریم؟

جواب: بهتره از نرم افزار های نجومی استفاده کنی

 

آرمین:اگه قطر عدسی رو بیشتر کنم مثلا ۴ اینچ بزرگ نماییش بیشتر میشه ؟

جواب: بزرگنمایی نه ولی وضوح تصویر و توان جمع آوری نور بیشتر میشه البته شیئی نه چشمی چشمی باید قطرش خیلی کم باشه

 

محبوبه: یه ذره بین دارم با قطر ۷۵ میلیمتر ولی روی جعبه ش نوشته نشده که فاصله کانونیش چقدره . حالا من از کجا باید بفهمم ؟

جواب: جلو نور لامیی که خیلی دوره (بیشتر از ۲۰ متر) قرارش بده طرف دیگه تصویر واضح میشه بعد فاصله عدسی تا تصویر میشه فاصله کانونی 


احمدی زاده:سلام خسته نباشی_ایا می توان به جای عدسی + ۱ازعدسی۲۵/ استفاده کرد؟

جواب: نه نمیشه بازم میگم کل مطالب وبلاگو کامل بخون


امیر موسوی: سلام من دوباره مزاحمتون شدم اما میشه تصاویری رو که با این تلسکوپ رصد کردین تو وبلاگ نشون بدین ممنون.

جواب: من تصویر خاصی ندیدم فقط یه کم چاله های ماه رو واضح تر دیدم و چند تا ستاره بیشتر هابل که نیست


الهام:می خواستم بپرسم که حدودا قیمت ساخت یه تلسکوپ چقدر در می یاد؟

جواب : قبلا گفتم‌‌. حدود ۱۰ هزار تومان سال۸۸


حمید: سلام من تلسکوپو درست کردم اما با عدسی چشمی با فاصله کانونی ۱ سانت ولی تصویر اصلا واضح نیست به نظر شما اشکال کجای کاره؟

جواب: اگه تمام مطلبا را کامل خونده باشید که برای بار هزارم میگم تمام مطلبای وبلاگو بخونید متوجه میشید که اشکال کار کجاست ولی من بازم میگم با تلسکوپ دست ساز که هم محور نمیشه و کانونا روی هم نمیفته و جنس عدسی ها خوب نیست تلسکوپ با بزرگنمایی بیشتر از ۳۰ برابر جواب نمیده و میشه مثل اینی که ساختید

 

نگاهی دیگر:۱– حتما باید براش پایه ساخت، و الا هم به چشمتون آسیب میرسونین، هم دستتون خسته میشه، هم اعصابتون خورد میشه.
۲- مدل شیار و لوله پولیکا زیاد محکم نمیشه، هرقدر هم محکم بپیچیمش و ببندیمش باز به خاطر شیار و دوتکه بودنش، تکون میخوره و بازی داره و به مرور کج میشه.
۳- سبک است و با لرزش دست یا باد تکون میخوره.
۴- برای مشاهده، باید یا بخوابی که نمیشه، یا آنقدر پایه بلند باشه که بشه زیرش راحت بایستی که پایه حالا از کجا بیاریم اونم بلند، یا روی صندلی بنشینی و با پایه متوسط بنگری که هر سه زخمت داره
۵- به علت نداشتن فیلتر عدسی، به دلیل کانونی شدن تصویر و تفاوت شدت نور در روی شبکیه چشم، به چشم آسیب میزنه، مثلا تصویر ماه چشم رو میزنه کاملا محسوسه.
۶- یک چشمی است و تماشای کامل صورت نمیگیره، چون هر چشم انسان قابلیت خاصی داره و هر دو باید مکمل هم باشند تا تصویر درست درک بشه و در ادامه، چشم بیکار خسته میشه و برای سلامتی مضره، اگه بشه ۲تا درست کرد و با هم ادغام کرد، چی میشه؟ محشر میشه.
۷- نوع عدسی های عینک سازی، پُر موجند که برای اشیاء دور به کار نمیان، آنتی رفلکس نشده اند که بازتاب نداشته باشن و از دایره بودن کامل و مرکزیت دقیق برخوردار نیستند، پس توقع بیجایی است که تصویر خیلی واضح باشه.
۸- برای دیدن تصاویر دورتر و نزدیکتر، باید فاصله دو عدسی (چشمی و شیئی) تغییر کند، کی گفته باید ثابت باشد؟ مگه همه اشیاء در یک فاصله قرار دارند؟ منتها این نیاز به تغییر و احساس تفاوت، در تصویر با کیفیت بالا معلوم میشه، و در این تلسکوپ شاید تا ۱۰ الی ۱۵ سانت هم که جابجا بشه تفاوت محسوسی در تصویر به چشم نخوره، بهر حال متغیر بهتر از ثابته، البته منظور شما این نبود، منظور عدم تغییر بعد از تنظیم برای هر شیئ هست.

۹- اگر برای اون یک دسته یا پیچ تعبیه کنیم که به عنوان وولوم تغییر فاصله دو عدسی و در نتیجه تنظیم تصویر به صورت دستی ازش استفاده بشه، زیبایی کار تازه چشیده میشه. من رفته بودم تو فکرش اما به دلایلی کار متوقف شد، چند راه هست:

الف)از طریق چرخ دنده و نوار دنده دار که یکی روی لوله رویی و دیگری رو زیری مستقر میشه و با چرخش چرخدنده، لوله ها تو هم جابجا میشن که ساده تر به نظر میاد.

ب)از طریق پیچ و مهره که با قرار دادن یک یا چند پیچ بلند به صورت موازی با لوله و نصبش به یکی از دو لوله و عقب جلو کردن لوله دیگر توسط مهره های پشت واشر که عیب هایی داره و مهندسی میخواد.

ج)از طریق اهرم رفت و برگشت که کار ساده ای نیست و برای تغییرات میلی متری بدرد نمیخوره چون میزان جابجایی زیاده و اگه بخوایم کم بشه خیلی باید بزرگ باشه و نمیشه.

د)از طریق چرخش مارپیچ حامل عدسی چشمی در داخل لوله و رفت و آمدش در اون به صورت پیچ و مهره که ۱کار مهندسی مشکله و بالکل با لوله پلیکا نمیشه،

اگه میشد با لوله فلزی، یا چوب، یا لوله ای با قابلیت قلاویز و حدیده آن هم به صورت دنده درشت بکار برد، شاید این روش خوب بود.

ه) شاید راههای دیگه ای هم باشه …

جواب یکی یکی سوالا:۱.پایه رو قبول دارم ولی اگه بخابی روی زمین و پا هاتو روی هم بندازیو با انگست پات بالای تلسکوپ رو بگیری و با دستات پایین تلسکوپو دیگه نه خسته میشی و نه به چشمت آسیب میزنی 

۲. من شیار رو کار کردم و هیچ مشکلی نداره اگه جنس لوله خوب باشه خم شدنی در کار نیست

۳. اونقدر سبک نیست که باد بتونه تکونش بده

۴. من که میخابم و راحت رصد میکنم

۵٫دقیقا درسته ولی با یه تلق مشکی میشه یه فیلتر خوب ساخت

۶٫ عزیزم اون دوربین دوچشمیه که دوچشمیه… من که هر چی تلسکوپ دیدم یه چشمیه

۷٫ چون بزرگنمایی زیاد نیست تصویر واضحه ولی کاملا قبول دارم اول کار هم گفتم پیدا کردن عدسی کار سختیه و اگه کسی عدسی بهتر پیدا کنه این مطلب بهترین راهنمایی که بتونه یه تلسکوپ خوب بسازه

۸٫ من که نگفتم ثابته. هم لوله های پولیکا جلو و عقب میشن و هم لوله ای که عدسی چشمی داخلشه تکون میخوره

۹٫ خودت جوابشو پیدا میکنی

محمد: فرمول بزرگنمایی تلسکوپ بازتابی چیه؟؟هرچی تو اینترنت گشتم پیدا نکردم.

جواب:راستشو بخوای خودمم نمیدونم ولی فکر کنم فرقی با شکستی نکنه

حمید:مرسی خوندمش خوب بود
یه؟شما مدرک و رشته تون چیه در ضمن چند ساله تونه/اگه تونستید در مورد ساخت بال گرد هم بذارید چون چیز درسته تو این سایت های ایرانی پیدا نمیشه غیر از تبلیغ
باتشکر از زحمات شما

جواب .من ۱۹ سالمه , مکانیک سیالات میخونم , بلدم نیستم هلیکوپتر بسازم ممنون از نظری که دادی

جواد: با سلام و خسته نباشی.تلسکوپی با مشخصات(شیئ فاصله کانونی ۶۵ وقطر ۶ سانتی متر)و(چشمی با فاصله کانونی ۱۰ وقطر ۴ س م)زمانی که به ماه ویا ستاره ای نگاه می کنم فقط نور نشانم میده اشکال کارم را کجا می دانید؟

جواب: اول اینکه قطر عدسی چشمی خیلی بزرگه و دوم اینکه احتمالا حم محور نیستند و شایدم عدسی هایی که استفاده کردی کدر باشن

سعید: می خواستم یه دوربین شکاری کوچک و نسبتا قوی بسازم .میشه لطفا بگید که از چه عدسی هایی و با چه نمره هایی باید استفاده کنم.و چه جوری اونا رو بچینم. با تشکر فراوان

جواب: کارکرد دوربین شکاری و تلسکوب مثل همه فقط باید از عدسیهای کوچکتر استفاده کنی ولی به نظر من یکی بخری هم ارزونتره و هم بهتر کار میکنه و هم بیشتر کار میکنه چون عدسیایی که لازم داری گیر نمیاد

امیر:ببخشید می خواستم بدونم چرا با یک لوله نمی سازی (بهتر بگم با یه لوله بسازم اشکالی پیش می آد؟)خیلی ممنون
جواب: باید طولش عوض شه و برای نگه داریم بهتره ولی اگه لوله ای که عدسی چشمی داخلش قرار میگیره رو طوری کنی که حدود ۱۰ سانت راخت جلو و عقب بره نه میتونی با یه لوله بسازیش

همایون:با سلام دوست عزیز ممنون از این مطالب بسیار خوبتون من تازه شروع کردم به کار نجوم و تازه کارم اگه میشه یک کتاب معرفی کنید تا بتونم بهتر در مورد نجوم بدونم با تشکر

جواب : بهترین کتابی که میشناسم “نجوم به زبان” ساده “اثر مایر دگانی “هست

 

دوستدار پر و پا قرص سایت خوبتان:میشه بگید از کجا می تونم یه تلسکوپ بخرم؟

جواب :بستگی داره به اینکه کجا زندگی میکنی، البته تمام شرکت هایی که ابزار نجومی میفروشن معمولا وب سایتم دارن که مشخصات تلسکوپای که میفروشن داخلشه شیراز و تهران شرکت هایی تخصصی ابزار نجومی هستن که بهترین جا واسه خرید تلسکوپ هستن

ناهید: تبدیل رو باید از کجا بخریم؟

جواب: از ابزار ساختمانی فروشی ها

میلاد:۱-که چرا تصویرش وارونه هستش؟؟؟

۲-می تونم با عدسی شیء به قطر ۷٫۵سانتی متر و کانون ۲۹٫۵سانتی متر وکوچکترین عدسی چشمی (اگه دست افتاد) اونو درست کنم؟؟؟

۳- با عدسی چشمی به قطر ۶ سانتی متر و کانون ۲۰ سانتی متر و عدسی شیء به قطر ۷٫۵سانتی متر و کانون ۲۹٫۵سانتی متر درستش کردم ولی فقط اشیاء تو خونه رو کمی بزرگ میکنه و همچنین وارونه؟؟؟؟

جواب:۱ چون قانونه فیزیکه اگه میخای راسونه شه باید از دو تا عدسی چشمی که کانوناشون رو همه استفاده کنی

۲ اره خیلی بهترم میشه چون طولش کمتره و حملش راحت تر ولی دقت کن که کانون ها روی هم بیوفته

۳ درسته خوب بزگنماییه اینی که ساختی برابر ۱.۵ برابره

+ نوشته شده در ۸۷/۰۵/۰۹ساعت ۸ توسط علیرضا سنایی | ۴۰ نظر

راهنمای خرید تلسکوپ

این مقاله رو برای این می نویسم که همه ما نظاره کنندگان آسمان با این مشکل مواجه و یا مواجه خواهیم شد و اون بحث خریدن تلسکوپ ویا وسیله ای شبیه اونه. برای خریدن تلسکوپ باید به موارد زیر توجه کنید.

بزرگنمایی واقعی تلسکوپ چقدر است؟

در بعضی از این تبلیغات‌ها می‌نویسند: تلسکوپ با بزرگنمایی بیش از ۵۰۰ برابر و بدین وسیله می‌خواهند وانمود کنند هر چه قدرت بزرگنمایی تلسکوپ بیشتر باشد، آن تلسکوپ بهتر است. اما این قضیه حقیقت ندارد. برعکس، از نظر متخصصین بزرگنمایی مهمترین خصوصیت یک تلسکوپ نیست. به طور نظری، تلسکوپ‌ها را می‌توان طوری ساخت که بزرگنمایی بسیار زیادی داشته باشند اما برای بدست آوردن بیشترین بزرگنمایی تلسکوپ باید این نکته را در نظر داشت که تصویر بدست آمده باید واضح و از کیفیتی قابل قبول برخوردار باشد. این در صورتی است که به ازای هر ۵/۲ سانتی متر قطر شیئی تلسکوپ نباید بیش از ۵۰ برابر بزرگنمایی به دست آورد. پس بهترین بزرگنمایی قابل قبول برای یک تلسکوپ ۳ اینچی (۷۵ میلیمتری) ۱۵۰ برابر است. استفاده از بزرگنمایی‌های بیشتر استفاده از چشمی‌های با فاصله کانونی کم) تصویری نا واضح و مات به دست خواهد داد. البته داخل مجله نجوم و کتاب نجوم به زبان ساده اثر مایر دگانی نوشته شده هر اینچ ۲۵ برابر یا برای وضوح بهتر هر اینچ ۱۰ برابر.

بزرگنمایی تلسکوپ عبارت است از نسبت فاصله کانونی شیئی به چشمی:

 فاصله کانونی شیئی / فاصله کانونی چشمی m =

 مشخصه اصلی یک تلسکوپ چیست؟

موضوع مهم در خریدن تلسکوپ قضیه قطر عدسی شیئی و تفکیک نور های رسیده و وضوح تصویر است . هر چه قطر عدسی شیئی بزرگتر باشد ، نور گرفته شده بیشتر و وضوح تصویر بیشتری خواهید داشت.پس اگر می خواهید تلسکوپی با وضوح بیشتر داشته باشید باید قطر عدسی شیئی بیشتری داشته باشید و هر چه قدر قطر عدسی بیشتر باشد قدرت بزرگ نمایی هم بیشتر می شود پس برای خریدن یک تلسکوپ باید به عدسی شیئی اون توجه کرد

توان تفکیک، یعنی اینکه تلسکوپ جزئیات جرم مورد رصد را چقدر تفکیک می کند. در نور زرد-سبز (میانه طیف مرئی)، توان تفکیک بر حسب ثانیه قوس از رابطه زیر حساب می شود

عدد ۵/۱۲ تقسیم بر قطر شیئی = توان تفکیک ( a )

توان جمع آوری نور با مجذور قطر عدسی شیئی متناسب است. اگر قطر شیئی یک عدسی ۲ و دیگری ۴ باشد میزان جمع آوری نور در عدسی با قطر ۴، چهاربرابر عدسی ۲ است.

توان جمع آوری نور = ( ۲(۶ /  قطر شیئی)

۲^۲=۴      ۴^۲=۱۶    ۱۶/۴=۴

قطر مردمک چشم در هنگام شب تقریباً ۶ میلیمتر است. پس تلسکوپی با قطر ۲۴ میلی متر (۴ برابر قطر چشم)، ۱۶=۴۲ بار بیشتر از چشم نور جمع آوری می کند. تلسکوپ ۴۸ میلی متری، ۶۴ بار بیش ازچشم نور جمع می کند

بس می توان نتیجه گرفت که یکی از مهمترین شاخص ها برای خرید تلسکوپ قطر عدسی شیئی آن است که هم بر روی بزرگ نمایی و هم بر روی وضوح تاثیر گزار است

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت فاصله کانونی در تلسکوپ ها است. فاصله های کانونی پایین از ۴۰۰ تا ۷۰۰ دارای بزرگ نمایی کم ولی دید زیاد می باشند و نوع ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ دارای بزرگنمایی زیاد و دید کم هستند .

چند اصطلاح دیگر که باید در خرید تلسکوپ به اون توجه داشته باشید

عدد ۵/۱۲ تقسیم بر قطر شیئی = توان تفکیک ( a )

نسبت کانونی یا عدد f عبارت است از : فاصله کانونی / قطرعدسی

بزرگنمایی تلسکوپ عبارت است از نسبت فاصله کانونی شیئی به چشمی

دوربین های تک یا دوچشمی

دوربین های تک یا دوچشمی که اغلب مورد استفاده شکارچیان است یکی از راحت ترین، با صرفه ترین و شاد واجب ترین وسیله ای است که حداقل برای شروع یادگیری منظره آسمان و صورفلکی به کار می آید. این دوربین ها میدان دید وسیعی دارند. البته عیب عمده این دوربین ها بزرگنمایی ثابت آن ها است، چون چشمی آن ها قابل تعویض نیست. عیب عمده دیگر این دسته از دوربین ها مشکل استقرار آن ها است. اغلب دوربین های تک چشمی روس سه پایه نصب نمی شوند و نگه داشتن دوربین های دو چشمی دردسرهای فراوان دارد. به رغم میدان دید زیاد این دوربین ها، حتی با وجود ساخت پایه ای برای رفع اشکال استقرار آن ها، هنوز مشکل ردیابی اجرام باقی است. با همه این ها، هنوز دوربین های تک چشمی و دوچشمی یکی از ابزارهای لازم برای هر اخترشناس حرفه ای و آماتور است و تازه، عیوب آن به قیمت کم شان می ارزد.

کدام تلسکوپ، شکستی، بازتابی یا اشمیت-کسگیرن؟

معمولاً تلسکوپ‌ها را به دو نوع اصلی شکستی و بازتابی تقسیم می‌کنند. در تلسکوپ شکستی از یک عدسی برای جمع آوری و کانونی کردن نور استفاده می‌شود. در تلسکوپ بازتابی یک آینه مقعر نور را کانونی می‌کند. هر دو برای رصد مناسبند. اما هر کدام مزایایی خاص دارند. تلسکوپ‌های بازتابی اغلب گشودگی زیاد دارند، اما نسبتاً ارزان هستند. (قیمت یک بازتابی ۴ اینچی و یا ۱۰۰ میلی متری تقریباً ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است در حالی که بهای یک شکستی با همین قطر حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.

با وجود این تلسکوپ‌های شکستی معمولاً تصاویری واضح تر نسبت به تلسکوپ‌های بازتابی به دست می‌دهند. منجمان آماتوری که می‌خواهند جزئیات سطح سیارات را نگاه کنند از تسلکوپ شکستی، و آنهایی که می‌خواهند به اجرام کم نور مثل سحابی‌ها و کهکشان‌ها نگاه کنند از تلسکوپ بازتابی استفاده کنند

.

نوع سومی هم از تلسکوپ‌ها به بازار آمده‌است که تقریباً ترکیبی از این دو نوه به نام کاتادیوپتریک که در آنها از آینه مقعر به عنوان شیئی و از یک عدسی تصحیح کننده در جلوی لوله تلسکوپ استفاده می‌شود. به این نوع تلسکوپ اشمیت-کاسگرن هم گفته می‌شود. حسن این نوع تلسکوپ‌ها در آن است که معمولاً طول لوله تلسکوپ کمتر است و عدسی ابتدای لوله نقش تصحیح کننده پرتوهای نور را دارد. این مدل‌ها هم محسنات تلسکوپ‌های بازتابی و هم شکستی را دارا است و حجم کم آنها حمل و نقل شان را ساده می‌کند. اما قیمت آنها کمی گران است. دو تولید کننده عمده این تلسکوپ‌ها، شرکت Celestron و دیگری Meade است. تلسکوپ‌های شرکت Celestron از نظر اپتیکی از شرکت Meade پیشی گرفته‌است. اما شرکت Meade در بخش الکترونیکی تلسکوپ از مرغوبیت بیشتری برخوردار است.

همان طور که دیدید تلسکوپ های عدسی دار دارای شفافیت بالا تری نسبت به نوع آینه دار خود دارد ولی دارای گشودگی کمتری نسبت به نوع آینه ای دارند به همین دلیل برای خرید تاسکوپ باید هدف خود را ازمشخص کنید . اگر می خواهید به مشاهده سیارات نزدیک و سطح این سیارات اقدام کنید نیاز به تلسکوپی دارید که دارای شفافیت بالا باشد برای دیدن  سیارات نزدیک نیاز به گشودگی بالا نیست پس برای مشاهده سیارات نزدیک باید از نوع تلسکوپ های شکستی استفاده نمود البته نباید این تصور را کرد مه همیشه این نوع تلسکوپ مناسب است بلکه مقایسه ما بین دو تلسکوپ نسبتا متشابه است

برای دیدن سحابی ها و اجرام دور دست به خاطر کم بودن نور آنها باید از تلسکوپی استفاده کرد که دارای جمع آوری نور زیاد باشد که از بین این دو تلسکوپ ، در صورت شبیه بودن به هم نوع انعکاسی آن مناسب تر است.

پس:

شکستی: استفاده از عدسی .  تصویر واضح تر  .  برای دیدن سطح سیاره ها مناسب است

انعکاسی:  استفاده از آینه . ارزان تر . گشودگی زیاد . برای دیدن اجسام دور مناسب است

تلسکوپ بزرگ بهتر است یا کوچک؟

این حقیقت دارد که تلسکوپ بزرگتر جزئیات بیشتر و اجرام کم نورتر را بهتر نشان می‌دهند بسیاری را به این باور می‌کشانند، که تلسکوپ‌های کوچک ارزش خریدن ندارند. اما حتی یک تلسکوپ شکستی ۶۰ میلیمتری می‌تواند با نشان دادن اجرام زیادی شما را سال‌ها سرگرم و مجذوب کند. بسیاری از علاقمندان به ستاره شناسی؛ همین تلسکوپ‌های کوچک را برای همیشه نگه می‌دارند. اگر چه داشتن یک تلسکوپ بزرگ در تخیل همه ما خانه کرده و آدم را هیجان زده می‌کند، اما داشتن تلسکوپ‌های بزرگ دردسر هم دارد. برای حمل به حیاط، پشت بام، یا اتوموبیل یا هنگام نصب این تلسکوپ‌ها، دردسرشان آشکار می‌شود. بهترین تلسکوپ بزرگترین تلسکوپ نیست.

بهترین تلسکوپ، تلسکوپی است که همیشه بتوانید از آن استفاده کنید. حمل و استفاده آسان، معیارهای اصلی برای استفاده از تلسکوپی است که می‌خواهید از آن با لذت رصد کنید.

منابع : irsky.ir و persianstar.com

+ نوشته شده در ۸۷/۰۵/۰۸ساعت ۲۳ توسط علیرضا سنایی | ۱۰ نظر

همه چیز در مورد تلسکوپ

با خواندن این مطلب تقریبا تمام مطالب اینترنت که در مورد تلسکوپ است را مطالعه می کنید. پس نظر خود ( انتقاد یا پیشنهاد یا …..) را در نظرات بنویسید.


تلسکوپ چیست؟!

تلسکوپ (Telescope) یا دوربین نجومی وسیله ایست اساسی جهت رؤیت آسمان شب و مشاهده حرکات و ساختار اجرام آسمانی موجود در آن. این وسیله علاوه بر اینکه اجرام آسمانی را بزرگتر نشان میدهد، تصاویر آنها را روشنتر و واضح تر نموده و جزئیات روی سطح برخی از آنها را هم نشان میدهد. از لحاظ ساختار، تلسکوپ یک وسیله اپتیکی ـ مکانیکی بشمار می آید که کارش ارائه یک تصویر دقیق، روشن و واضح از اجرام آسمانی است.

تلسکوپ ها را به دو دسته کلی تقسیم می کنند: یکی شکستی یا انکساری و دیگری بازتابی یا انعکاسی

 مشخصه اصلی هر تلسکوپ، اندازه قطر عدسی شیئی یا آینه اصلی آن می باشد. به همین دلیل مهمترین و ارزشمندترین قطعه در یک تلسکوپ عدسی شیئی یا آینه اصلی آن می باشد. هر تلسکوپ دارای سه توان مختلف می باشد:

   توان تفکیک

   توان جمع آوری نور

   توان بزرگنمائی

دو توان اول در هر تلسکوپی ثابت و تابع قطر عدسی یا آینه آن می باشد ولی توان سوم معمولاً متغیر و تابع فاصله کانونی عدسی شیئی یا آینه اصلی و فاصله کانونی عدسی چشمی می باشد.

پیشینه

اغلب گالیله را نخستین کسی می‌‌دانند که از تلسکوپ برای مشاهدات نجومی بهره گرفت. تا آن زمان شناخت بشر از آسمان محدود به قوه بینایی بود و ابزاری برای مشاهده آسمان وجود نداشت. اخترشناسانی چون گالیله و کپلر به کمک تلسکوپ دامنه آگاهی بشر از هستی را وسعت بخشیدند. این منجمان با بهره گیری از تلسکوپ، بر باورهای باطل بشر درباره مرکزیت زمین در کاینات، خط بطلان کشیدند.تلسکوپ در سده ۱۸ برای ستاره‌‎شناسان به ابزاری غیر قابل چشمپوشی بدل شده بود. با پیشرفت فن تراش عدسی‌ها و دانش اپتیک، تلسکوپهای بزرگتر و بهتر در رصد خانه‌ها نصب شد. حال آدمی سیارات و ستارگانی را می‌‌دید که پیش از اختراع تلسکوپ از وجود آنها بی خبر بود. او به یاری تلسکوپ پی برد جهان بزرگتر از پندارهایش است.با افزایش بزرگنمایی و وضوح تصاویر تلسکوپها، دامنه شناخت بشر از دنیای پیرامونش، بزرگ و بزرگتر شد. با این حال در آغاز سده بیستم، اغلب ستاره شناسان اعتقاد داشتند که، جهان فقط از یک کهکشان تشکیل شده است که همان راه شیری است که منظومه خورشیدی از اجزای آن است.در سال ۱۹۲۴ ادوین هابل، ستاره شناس امریکایی با استفاده از تلسکوپ ۱۰۰ اینچی خود کهکشانهای بسیاری، خارج از کهکشان راه شیری، رصد کرد. وی مشاهده کرد که کهشکانها در حال دور شدن از یکدیگر هستند. پس جهان در حال گسترش است. کشف وی بار دیگر مرزهای شناخت هستی را فروریخت و در پی آن نظریه انفجار بزرگ مطرح شد که تاکنون بهترین پاسخ به دورشدن کهکشانهاست.اخترشناسان برای مشاهده بهتر آسمان، تلسکوپها را در کوهستانها و نواحی عاری از گرد و غبار و نور شهرها، نصب می‌کنند با این وجود برای رصد آسمان، در بند شرایط جوی هستند.

نجوم آماتوری راهگشایی برای استفاده از تلسکوپ

شاید همین نکته راز اقبال بسیار گسترده مردم عادى به نجوم باشد، هر چند که فیزیک آماتورى و شیمى آماتورى نداریم، اما نجوم آماتورى از طرفداران بسیارى برخوردار است. راز این علاقه نیز در یکى از مهمترین اختراعات بشر نهفته است: تلسکوپ. پیش از اختراع تلسکوپ جهان بسیار کوچک بود و به زمین ، خورشید ، پنج سیاره و تعدادى ستاره محدود مى‌شد. اما پس از اختراع تلسکوپ گستره وسیعترى از جهان در مقابل دیدگان ما قرار گرفت. فهمیدیم که کهکشان ما مجموعه‌اى از ستارگان است که قطر آن به چند هزار سال نورى مى‌رسد. گذشته از کهکشان ما ، میلیونها کهکشان در عالم وجود دارد که هر کدام تعداد بى‌شمارى ستاره دارند.
انواع تلسکوپ

تلسکوپ گالیله‌ای ( شکستی )

بزرگنمایی در این تلسکوپ‌ها بر اساس یک عدسی که در جلوی دهنه تلسکوپ قرار دارد انجام می‌گیرید و روش استفاده شده در آنها مانند دوربین‌های دوچشمی معمولی است. هزینه این تلسکوپ‌ها در سطوح حرفه‌ای عموما بسیار بیشتر از مدل‌های دیگر است، و کلفیت بهتری را نیز ارایه می‌کنند.

تلسکوپ نیوتنی ( بازتابی )

بزرگنمایی در این تلسکوپ‌ها بر اساس یک آینه مقعر انجام می‌شود که روی آن پوششی از آلومینیوم دارد. پوشش آلومینیومی باعث می‌شود که اکسیده شدن آن باعث از بین رفتن قابلیت بازتاب آینه نشود. در بعضی دیگر از تلسکوپ‌ها از نقره استفاده می‌شود سپس روی آن پوششی قرار می‌گیرد که اکسیده نشود. روش کارکرد این تلسکوپ‌های نیوتونی بدین صورت است: ابتدا پرتوها وارد تلسکوپ می‌شوند، سپس توسط آینه مقعر اصلی به نزدیکی دهانه تلسکوپ باز می‌گردند، و از آنجا توسط یک آینه یا منشور به سمت چشمی تلسکوپ بازتابیده می‌شوند. این تلسکوپ‌ها عموما قیمت مناسبی نسبت به نوع‌های دیگر دارند، و استفاده زیادی از آن‌ها بخصوص در نجوم آماتوری می‌شود. تلسکوپ‌های نیوتونی عموما طول بلندی دارند، همچنین پس از مدتی نیاز به تمیز کردن آینه، و پس از آن بسته به کیفیت روکش آلومینیوم آینه، نیاز به تجدید روکش دارند.

تلسکوپ کاسگرین

تلسکوپ‌های نیوتنی عموما بلند هستند، و هنگامی که اندازه آینه اصلی آنها بزرگتر می‌شود، طول تلسکوپ بسیار زیاد می‌شود. برای حل این مشکل از روشی به نام کاسگرین استفاده می‌شود. در این روش، مرکز آینه اصلی تلسکوپ توسط تکنولوژی خاصی سوراخ شده، و چشمی در پشت تلسکوپ قرار می‌گیرد. همچنین آینه یا منشور جلوی تلسکوپ که پرتوهای نور را به سمت بدنه، یه چشمی هدایت می‌کرد، اکنون تنها پرتوها را به صورت مستقیم به آینه اصلی بازتاب می‌کند. در این روش به دلیل اینکه پرتوها طول تلسکوپ را دوبار طی می‌کنند، طول تلسکوپ به نصف کاهش می‌یابد. از روش کاسگرین در لنزهای آینه‌ای دوربین‌ها نیز استفاده می‌شود.

تیغه اشمیت

در بسیاری از تلسکوپ‌های امروزی، برای رفع مشکلات و خطاهای نوری که بخاطر نوع تراش آینه بوجود می‌آید، در دهانه تلسکوپ تیغه باریکی به نام تیغه اشمیت قرار می‌گیرد که کار تصحیح این خطا را بر عهده دارد و بر اساس تراش و خطای آینه ساخته می‌شود.

طرح نور شناختی تلسکوپ (کاسگرین)

آینه در انتهای تحتانی لوله سوار می شود. نور بازتاب تصویر را در وسط اشعه ورودی تشکیل می دهند. برای آنکه بتوان این تصویر را مشاهده کرد باید آن را نقل مکان داد. معمولاً این کار به یکی از دو راه که به وسیله نیوتون و همصر فرانسویش کاسگرن ابداع شده اند انجام می شود.

در روش نیوتون اشعه همگرای نور پیش از رسیدن به صفحه کانونی بوسیله آینه ای تخت قطع می شود. این اینه اشعه را از بدنه لوله به چشمی هدایت می کند. در پاره ای موارد به جای آینه، منشور منعکس کننده به کار می رود.

در روش کاسگرن آینه ای کوژ کار منحرف کردن نور را انجام می دهد . اشعه همگرا توسط آینه ای کوژ قطع می شود و از سوراخی که در شی ایجاد شده به کانون آورده می شود یکی از امتیازات این روش قابلیت انعطاف در فاصله کانونی شیئ است. چون مجموعه کاملی از آینه های کوژ به همراه شیئ به کار می رود فواصل کانونی متعددی در اختیار ما قرار می گیرد. به
برخی از منعکس کننده ها هم به سیستم نیوتونی و هم به سیستم کاسگرن مجهز است.


آینه یا منشور کوچک لاجرم مانع قسمتی از نور ورودی می شود. این کاهش نور، نسبتاً کوچک است و کسر بسیار کوچکی از کل نوری را که بر شیئ می تابد تشکیل می دهد. این مانع را نمی توان در چشمی دید و همانطور که می توان حدس زد مزاحم تصویر نمی شود.

تلسکوپ اشمیت-کاسگرین

تلسکوپ اشمیت-کاسگرین به تلسکوپی گفته می‌شود که از هر دو فن‌آوری کاسگرین و تیغه اشمیت در آن استفاده شده باشد. این روش عموما برای تلسکوپ‌های ۸ اینچ به بالا به کار می‌رود.

 تلسکوپ های شکستی_بازتابی:

این تلسکوپ ها در واقع همان تلسکوپ های بازتابی می باشند با این تفاوت که در ساخت این گونه تلسکوپ ها وسایلی به کار برده اند تا بتوان آیینه کروی را طوری بکار برد که به آیینه سهموی احتیاجی نباشد .

مزیت عمده استفاده از این تلسکوپ ها دید بالا و کوتاه بودن طول لوله تلسکوپ می باشد و عیب عمده این تلسکوپ ها قیمت بالا و عدم امکان ساخت تیغه تصحیح کننده برای آماتورها می باشد.

اگر با خواندن مطالب بالا علاقه مند به خرید یک تلسکوپ شده اید حتما ادامه این مطلب را بخوانید.

تلسکوپ رادیویی

آنتنهای غول پیکری به شکل بشقاب هستند که علامتهای رادیویی را در کانون اصلی خود متمرکز می‌کنند. در این کانون ، یک آشکارساز رادیویی قرار دارد. با استفاده از تلسکوپ رادیویی ، اندازه گیری شدت امواج رادیویی حاصل از کهکشانها امکان پذیر است. در تلسکوپ رادیویی ، یک آنتن به شکل بشقاب ، امواج را کانونی می‌کند و به گیرنده می‌فرستد. امواج پس از تحلیل در کامپیوتر ، بر روی کاغذ رسم می‌شوند. اخترشناسان با پیوند چندین تلسکوپ رادیویی به هم ، یک دوربین رادیویی درست می‌کنند و نقشه مناطق نشر کننده موج رادیویی را در آسمان بدست می‌آورند. به کمک تلسکوپ رادیویی نه تنها به هنگام شب ، بلکه در روز نیز می‌توان به اخترشناسی پرداخت.

تلسکوپ اشعه ایکس

در بالای جو ، تلسکوپهای دیگری زمین را دور می‌زنند، که مخصوص پرتوهای X و فرابنفش هستند. آنها برای تشریح منظره آسمان در پرتوهای X و فرابنفش ، یافته‌های خود را به صورت پیامهای رادیویی به زمین می‌فرستند.

 تلسکوپ فضایی Space telescope

ایده ساخت و قرار دادن تلسکوپی در ورای جو زمین به اواسط قرن بیستم بر می گردد.

در سال ۱۹۲۳ هرمان ابرت، که یکی از بزرگان صنایع موشکی آلمان، در مقاله ای به امکان قرارگیری تلسکوپی در مدار، توسط موشک اشاره کرد. در سال ۱۹۴۶ دانشمند دیگری بنام لیمان اسپیتزر، به بررسی مزایای بهره گیری از تلسکوپی در آنسوی اتمسفر آشفته زمین پرداخت. لیمان وجود گازها و گرد و غبار موجود در جو زمین را عامل افت کیفی تصاویر بدست آمده از اجرام آسمانی می دانست. در سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی دانشمندان بر لزوم بهره گیری از تلسکوپی بزرگ در خارج از جو زمبن توافق داشتند ولی سفینه ای که بتواند تلسکوپی بزرگ و کار آمد را در مدار قرار دهد، وجود نداشت.
با ساخته شدن شاتل فضایی و امکان حمل محموله های بزرگ پروژه ساخت تلسکوپ فضایی سرعت گرفته و سر انجام در سال ۱۹۸۵ یک عدد تلسکوپ فضایی توسط ناساآماده قرارگیری در مدار بود. بعدها این ابزار پیچیده و دقیق بیاد منجم بزرگ آمریکایی ادوین هابل،  تلسکوپ فضایی هابل نام گرفت اما هابل قدری بد شانس بود و انفجار فضاپیمای چالنجر در زمستان ۱۹۸۶ میلادی سببی برای به تعطیلی کشیدن پروازهای فضایی شاتلهای امریکا شد که تا سال ۱۹۹۰  میلادی به درازا کشید.

تا سال ۱۹۹۰ که مشکلات حمل تلسکوپ فضایی برطرف می گشت، از آخرین تکنولوژی ها، برای به روز آوری و ارتقا ابزارهای دقیق تلسکوپ فضایی استفاده شد. از جمله سلولهای خورشیدی، کامپیوترها و ابزار های مخابراتی و هدایت آن ارتقا یافت و آزمایشهای بسیاری برای اطمینان از صحت کارکرد تلسکوپ فضایی به عمل آمد

.

از دیگر تلسکوپهای فضایی می توان به تلسکوپهای  چاندرا  اسپایتزر کامپتون و نیوتن اشاره کرد.ساخت یکی از بزرگترین تلسکوپهای فضایی با نام جیمز وب از برنامه های آینده ناسا می باشد.

وسایل ضروری برای تلسکوپ نیوتنی:

۱ – آیینه اصلی: وظیفه این قطعه جمع کردن نور از اجرام آسمانی و بازتاب آن می باشد. می توانید آن را خودتان بتراشید و یا خریداری نمایید.

۲ – نگهدارنده آیینه اصلی : این قطعه آیینه اصلی را در خود مهار می کند و با پیچ هایی که در پشت آن نصب شده می توان تلسکوپ را همخط نمود.

۳-  آیینه ثانویه: کار اصلی این قطعه انعکاس نور بازتاب شده از آیینه اصلی، به کنار لوله است .

۴- نگهدارنده آیینه ثانویه : این قطعه آیینه ثانویه را در خود مهار می کند و با پیچ هایی که در پشت آن نصب شده می توان تلسکوپ را همخط نمود.

مشخصه اصلی یک تلسکوپ گشودگی آن است.

۵- چشمی: همان طور که از نام آن مشخص است وظیفه این وسیله جمع آوری پرتو های نور منعکس شده و ارسال آن به چشم است .

۶- تنظیم کننده چشمی : با این قطعه می توان چشمی را عقب جلو کرد و با آن واضح ترین تصویر را برای چشم خود بدست آورد.

۷- لوله: تمامی قطعاتی که در بالا ذکر شد در لوله قرار می گیرد .

۸ – مقر: وظیفه نگهداری و مهار لوله را بر عهده دارد و می توان با آن جهت لوله را تنظیم نمود ؛ مقر می تواند از نوع سمت ارتفاعی یا استوایی باشد.

۹ – پایه: مقر به همراه لوله بر روی پایه ثابت می شود. یک پایه خوب باید محکم و بدون لرزش باشد .

وسایل اختیاری برای یک تلسکوپ:

۱- دوربین جوینده و و نگهدارنده آن : یک دوربین کوچک که به موازات لوله تلسکوپ نصب شده است ، جستجوی اجرام را بسیار ساده می کند.

۲- نگهدارنده دوربین عکاسی : این وسیله دوربین عکاسی را به تنظیم کننده وصل می کند و با آن می توان به عکاسی از اجرام آسمانی پرداخت . بسته به نوع دوربین نگهدارنده های مختلفی استفاده می شوند.

۳- درپوش لوله: وسیله است که بر سر لوله تلسکوپ قرار می گیرد و مانع ورود گرد و خاک به درون تلسکوپ می شود.

۴- فیلترها: فیلترهایی که به چشمی یا سر لوله تلسکوپ وصل و برای مقاصد مختلفی استفاده می شوند. مثلا : فیلتر ماه،فیلتر خورشیدی،فیلتر سحابی و…

تلسکوپ ها را به دو شیوه اصلی می توان مستقر نمود:

استقرار سمت- ارتفاعی یا افقی

استقرار استوائی یا قطبی

هر کدام از این نوع استقرارها دارای کاربردهای مختلف و نیز انواع مدلها می باشند. در استقرار نوع افقی سه پایه ساده و با درجات سمت و ارتفاع کار می کند ولی در نوع قطبی سه پایه پیچیده تر و سنگین تر میشود و با درجات بعد و میل کار می کند.

منابع:  akhtarnama.comو academist.ir و haftaseman.ir و cloudysky.ir و tebyan.net و  ngdir.ir

مطالب مرتبط

نظر مخاطبان:

 

استفاده از مطالب با ذکر منابع مجاز است - سریعتر - برچسپ ها- نقشه سایت